Sivatagi kutatásra készül a NASA robotja
2005.08.13. 04:58
A NASA Zoéja számos szenzorral rendelkezik, és a legapróbb élőlényt is kiszúrja.
Egy hároméves NASA tervezet ér véget, melynek keretében utoljára próbálják ki "az életre utaló nyomokat kutató" robotot a chilei sivatagban.
Zoé, egy gokartra emlékeztető, napelemes rover, mely a mesterséges intelligenciával rendelkező asztrobiológus vagy robot prototípusa. A robot képes szélsőséges körülmények között felfedezni és tanulmányozni az életet. A robotot a Carnegie Mellon egyetem és a NASA Ames Kutatóközpontja fejlesztette ki.
Zoé és a kutatócsapatok két héten belül indulnak harmadik, és egyben utolsó tesztelésükre a chilei Atacama-sivatagba, ahol a robot két hónap alatt mintegy 178 kilométert tesz majd meg egyedül, és tanulmányozza a világ legszárazabb területét. A kutatók szerint a cél kifejleszteni egy olyan módszert, mellyel valós idejű, háromdimenziós, topográfiai térkép készülhet az "életről" mikroszkopikus szinten.
Tavaly a robot életre utaló nyomokat talált az Atacama-sivatag szélsőséges klímájában, ahol az élet szinte alig észlelhető. Zoé olyan tudományos eszközökkel rendelkezik, melyekkel észlelheti és azonosíthatja a mikroorganizmusokat. Egyik műszerével a robot képes volt megfigyelni a zuzmókat és baktérium-kolóniákat úgy, hogy kiszúrta a klorofillt, a szénhidrátokat és a proteineket. A terület, ahol ezen létformákat megtalálta, a sivatag tengerparti részén helyezkedett, el, ahol némileg több a nedvesség.
Idén Zoé a száraz andoki magasfennsíkot is bejárja majd, mely a sivatag belsejében található és évtizedek óta nem látott csapadékot. A kutatók azt szeretnék, ha Zoé szenzoraival megfigyelné, mennyire sűrűn találhatóak élőlény-populációk a területen és feltérképezné azok megoszlását. Utazása alatt a rovert távirányítással igazítják útba a Carnegie Mellon központjávól, ahol a kutatók a robot segítségével figyelhetik meg a létformákat. A 3 millió dolláros tervezet 2003-ban indult.
Forrás: Hiradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=55077
|