Már nem a gyémánt a legkeményebb anyag
2005.08.31. 10:19
Natalia Dubrovinszkaja és kollégái a Bayeruthi Egyetemen szén nanocsövekből hozták létre a világ legkeményebb anyagát.
A gyémánt rugalmassági modulusza 443 gigapascal. Keménységének titka, hogy kristályszerkezetében minden szénatom négy másik szénatommal kapcsolódik erős kovalens kötéssel. Eddig a gyémánt volt a világ legkeményebb anyaga.
Dubrovinszkaja kollégáival - Leonyid Dubrovinszkijjel és Falko Langenhorsttal - szabadalmaztatta az eljárást, amellyel 491 gigapascal rugalmassági moduluszú anyagot lehet előállítani.
Az új anyag, amelyet "gyémánt nanorúd tömörítménynek" (ADNR) neveznek, annyiban különbözik a gyémánttól, hogy összefonódó apró gyémántrudakból áll. A gyémántrudak 5-20 nanométer átmérőjűek és körülbelül 1 mikron hosszúak.
Az ADNR létrehozásakor a szakemberek karbon-60 molekulákat (60 szénatomból álló pirinyó gömböket) lapátoltak a Bajor Földrajzi Intézet ötezer tonnás szuperprésébe, ahol a földfelszíni légköri nyomás mintegy kétszázezerszeresét, 20 gigapascal nyomást helyeztek rá, miközben mintegy 2200 Celsius fokra hevítették.
A csapat ezt követően Franciaországba, Grenoble-ba szállította a terméket, ahol az Európai Szinkrotron Sugárzástani Kutatóbázisra szállították. Az itt végzett mérések megállapították, hogy az ADNR 0,3 százalékkal sűrűbb a gyémántnál és a jelenleg ismert legkevésbé összenyomható anyag.
Dubrovinszkajáék már összeállítottak egy koncepciót, amely alapján a ipari mennyiségben gyártanák a szupergyémántot ipari célokra.
Forrás: index.hu http://index.hu/tech/tudomany/gymnt050830/
|