FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Adatátvitel láthatatlan lézersugárral

Adatátvitel láthatatlan lézersugárral

  2005.09.07. 05:02

A földfelszín felett 22 kilométeres magasságban lebegő adóról másodpercenként akár 1,25 gigabit is továbbítható, állapították meg a ballonon függeszkedő rendszer gyakorlati tesztjén.

A német légi- és űrközlekedési központ (DLR) kutatóinak a világon elsőként sikerült hatalmas adatmennyiségek átvitele olyan láthatatlan lézersugárral, amelyet a sztratoszférából irányítottak a Földre.

Ezzel sikeresen lezárult a jövőbeli "repülő adótornyokkal" kapcsolatos egyik fontos teszt, jelentette be a DLR. A projekt a mobil szélessávú kommunikáció új korszakának egyik fontos építőköve lehet.

A kutatások hosszú távú céljai közé tartozik a sztratoszférában lebegő platformok kialakítása, amelyek a felszíni mobilfelhasználóknak szélessávú adatátvitelt biztosít. A DLR-nél folyó munka az EU mobil adatkommunkációs kutatási projektjének (CAPANINA) része.

Műholdak, ballonok, repülők

A CAPANINA projektben előirányzott lebegő átviteli állomások az adatcserét optikai elven végzik egymás között, műholdakkal, repülőgépekkel és felszíni kommunikációs partnerekkel, emlékeztet az APA hírügynökség.

A rekordsebességű átvitelre észak-svédországi Kiruna közelében fekvő kísérleti telepen került sor, ahonnan rendszeresen indítanak magaslégköri kutatórakétákat. A DLR szakértői által kifejlesztett terminál, amely a lézersugarat kibocsátotta, a felszín felett 22 kilométeres magasságban, egy sztratoszféra-vizsgáló ballonon függött.

Néha odébb úszott

A jelforrás időnként 60 kilométerre is eltávolodott a vevőállomástól. Ennek ellenére szinte hibátlanul sikerült másodpercenként akár 1,25 gigabitet továbbítani, közölte a DLR. Az adók sztratoszférában tartásához személyzet nélküli ballonokat használnak. A műholdakkal szemben ezek jelentős előnyöket kínálnak, például bármikor lehozhatók javítás vagy a rendszer fejlesztése céljából.

Ezen kívül az állomásokat gyorsan a használat helyszínére lehet juttatni, például katasztrófa sújtotta területeken kiválthatják az összeomlott infrastruktúrát. A rendkívüli adatmennyiséget továbbítani képes, szabadon lebegő platformok bevetésére nagy sportesemények, például olimpiák és világbajnokságok helyszínén is igény mutatkozhat.






Forrás: index.hu
http://index.hu/tech/hardver/sztra790/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom