Ritka szép űrfelvétel a déli fényről
2005.09.20. 08:20
Aurora australis”, azaz déli-sarki fény övezi a Föld déli pólusát ezen a fantasztikus űrfelvételen. Az északi fény (aurora borealis) déli változatát az ultraviola színtartományban vizsgálta az IMAGE-űrszonda.
Az IMAGE betűszó ebben az esetben: az Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration angol elnevezést takarja, vagyis a sarki fények globális megfigyelésére szolgáló berendezést jelenti.
A kísérteties fényt, az aurora borealist északon, és a déli fényt a Föld túlsó pólusán ugyanaz a jelenség váltja ki: a szeptember hetedikétől bekövetkező napkitörések, „flerek” anyaga mostanra elérte a Földet, s ezek a részecskék keltik ezt a fantasztikus látványt. (A napkitörések során forró gázok szabadulnak fel, majd ezek ionizálódnak, vagyis elektromos töltésük lesz, és így érik el a Föld mágneses terét. Bolygónk mágneses mezeje ezután a pólusok felé irányítja ezt a részecsketömeget, a napszelet, így alakul ki az északi, illetve a déli fény a sarkvidékeken.)
Egy különösen aktív napfolt, az AR 798 kilenc egymás utáni X-osztályú kitörést produkált (az X-kategóriájú kitörések a legerősebbek) e szeptemberi sorozat közben. Érdekes módon az ennek nyomán felerősödő napszél nem keltett jelentősebb zavarokat a Földön, leszámítva a néhány rádiós frekvencián okozott kimaradásokat – jelentette a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal.
Az idei szeptember hosszú évek óta a legaktívabb napfolttevékenységet hozta magával. Ezelőtt csupán 1991 márciusában volt aktívabb központi csillagunk. A mostani, szeptember hetedikei kitörés egyébként az ötödik legerősebb (X-17) volt azóta, hogy a kutatók pontosan regisztrálják, mérik ezen eseményeket.
Forrás: National Geographic.hu http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=4&id=5656
|