FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Gondolatolvasó sapka

Gondolatolvasó sapka

  2005.10.06. 08:55

A sapka belsejében elektródákat helyeztek el, amelyek az agyból érkező elektromos hullámokat fogják föl. Az eszköz hasznos segítőjévé válhat a a mozgásukban erősen korlátozott vagy mozgásképtelen emberek számára.

Az akaratlagos mozgáshoz szükséges idegi impulzusok az agy jól behatárolható területeiről indulnak és jutnak el az idegrendszeren keresztül a mozgás végrehajtóihoz, azaz az izmokhoz. A "gondolatolvasó sapka" ezeket az agyhullámokat érzékeli, és alakítja át a számítógép számára értelmes jelekké.
A számítógép képernyőjén álló virtuális alak a sapka viselőjének agyából érkező jelek hatására elkezd járni, vagy ha az illető arra gondol, hogy felemeli a karját, a virtuális alak is ezt teszi. Az új technológia a jövőben segítséget jelenthet mozgáskorlátozott embereknek abban, hogy robotkezeket tudjanak mozgatni, vagy képesek legyenek gépelni pusztán a gondolataik segítségével.

A BCI, azaz brain-computer (agy-számítógép) interface technológia fejlesztésén már több mint egy évtizede dolgoznak a kutatók. A gondolatolvasó sapkát a Grazi Műszaki Egyetemen fejlesztették ki Ausztriában. Az eszköz belsejében lévő elektródákat meghatározott testrészek mozgatásáért felelős agyterületek fölött helyezték el a fejen. Így attól függően, hogy az illető a kezét vagy a lábát akarja mozgatni, a fej más-más területeiről származó agyhullámokat érzékelnek az elektródák. A rendszer másik fontos része a számítógépes adatfeldolgozó egység, mely a sapkából érkező jeleket detektálja, értékeli és átalakítja a gép számára értelmes jelekké.

Tavaly ősszel számolt be az amerikai Cyberkinetics cég az első olyan páciensről, aki az agyába ültetett elektródák segítségével képes volt a számítógép kurzorát mozgatni. Az eszköz segítségével a páciens képes a számítógépen keresztül elektromos berendezések - tv, rádió és világítás - működtetésére.
 
Az osztrák kutatók által kifejlesztett rendszer előnye, hogy a speciális sapka segítségével képes az agyhullámok érzékelésére. Ezzel elkerülhető a veszélytelennek nem mondható agyműtét, melynek során az elektródákat a páciens agyában elhelyezik. Az új fejlesztést Londonban mutatták be a Presence
2005 konferencián. 

Az ilyen agy-számítógép felületek sikeres alkalmazásához nélkülözhetetlen a tanulás, amikor a felhasználó kitapasztalja és rögzíti, miképp kell gondolnia egy adott mozgásra ahhoz, hogy a megfelelő agyhullámok keletkezzenek, amelyeket a számítógép értelmezni tud. A sapka teszteléséhez egy háromdimenziós virtuális térbe helyezik a felhasználót egy 3D szemüveg segítségével. A szemüveg egy utca képét vetíti a viselője elé, épületekkel és gyalogosokkal együtt. A számítógép ezt követően két feladat közül választ: vagy megkéri a felhasználót, hogy sétáljon előre, vagy pedig arra, hogy mozgassa a kezét.

Ha a felhasználó megfelelőképpen gondol a sétára, akkor a virtuális karakter előrelép. Amennyiben "sikertelen a gondolat", a karakter nem mozdul. Ha arra szólítja fel a gép az alanyt, hogy mozgassa a kezét és a megfelelő agyhullámok keletkeznek, akkor a karakter nem mozdul. Amennyiben a gondolat "sikertelen", a karakter büntetésképpen hátralép egyet. Apró lépésekkel, ahogyan járni is tanul az ember, el lehet sajátítani az eszköz használatának fortélyait, és igen hasznos segítőjévé válhat a technológia a mozgásukban erősen korlátozott, vagy mozgásképtelen emberek számára. 





Forrás: origo.hu
http://www.origo.hu/tudomany/technika/20051005gondolatolvaso.html

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom