FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Fizikai Nobel-díj lézerrel kapcsolatos kutatásokért

Fizikai Nobel-díj lézerrel kapcsolatos kutatásokért

  2005.10.07. 10:15

Roy Glauber, John Hall és Theodor Hansch a három fizikus, akiket idén a Nobel bizottság a fizikai Nobel-díjra érdemesnek ítélt.

Mindhárman a lézerekkel kapcsolatban végezték kutatásaikat, bár a mindennapi ember számára ez nem mindjárt derül ki a bizottság indoklásából, hiszen Glaubernél például ez a következő: az optikai koherencia kvantumelméletéhez való hozzájárulásáért. Hall és Hansch kitüntetésének indoklásában ugyan szerepel a lézer szó, de ez sem sokkal érthetőbb a mindennapi ember számára: a lézer-alapú precíziós spektroszkópiához való hozzájárulásukért, s ezen belül az optikai frekvencia-fésű technika kidolgozásáért.

Próbáljuk meg tehát lefordítani ezeket a mindennapok nyelvére. Glauber az úgynevezett kvantum-optika számos kérdésével foglalkozott, sőt valójában ő teremtette meg a fizikának ezt a területét.
Amikor a huszadik század elején megszületett a kvantummechanika, ez az anyag és a fény kölcsönhatás tanulmányozásának volt az eredménye – Einstein vette észre, hogy a fény csomagokban, kvantumokban terjed, a fényelektromos jelenség ennek alapján kidolgozott magyarázatáért kapta Nobel-díját.
A kvantummechanika eredményeit azután a fizika számos területére próbálták kiterjeszteni, ebből született a kvantum-optika is.

Hogyan kapcsolódik ez a lézerekhez? Ezekből az eszközökből olyan fény lép ki, amelyben a fényrészecskék nem egymástól függetlenül rezegnek, hanem egymással összhangban, fizikai nyelven egy koherens nyalábot alkotnak, s ennek kvantumelméletén dolgozott egyebek között Glauber. Hall és Hansch munkájának megértéséhez tudni kell, hogy ma a legpontosabban az időt tudjuk mérni. Olyan órákat tudnak a kutatók készíteni, hogy ha ezeket a világ kezdetén, tizenhárom milliárd éve elindítottuk volna, mára mindössze öt percnyi lenne a pontatlanságuk. Ha bármit hasonló pontossággal akarunk mérni, ahhoz ezt időmérésre kell átfordítanunk. Ezért került ma már a párizsi méterrúd-etalon helyére is a cézium atomóra hullámhossza, pontosabban annak meghatározott számú többszöröse. Ilyen módszereken dolgozott és dolgozik Hall és Hansch, és persze munkatársaik.

Hihetetlen érzékenységű mérési módszereik vannak - ezek közül való ez a bizonyos frekvencia-fésű, de próbálnak például olyan árammérőt készíteni, amely darabonként számolja le az átáramló elektronokat. Hall egyébként úgy tűnik, gyakorlati ember: két eszköze is bekerült az év 100 legjobb terméke közé - természetesen mindkettő lézerekkel kapcsolatos.

Az intézetben, ahol dolgozik, és amellyel szorosan együttműködik az a garhingi Max Planck intézet, amelyben Hansch dolgozik, olyan ultragyors lézereket fejlesztenek, amelyekkel az atomi és molekuláris folyamatokat lehet szobahőmérsékleten és légköri nyomáson befolyásolni - ez az új anyagok szintetizálásától a kémiai reakciók befolyásolásán át a nanotechnológia új módszereinek a kifejlesztéséig számos dolognak lehet az alapja. De az általuk fejlesztett ultrastabil lézerek teszik lehetővé a természeti állandók eddig nem lehetséges pontosságú mérését is, vagy például annak eldöntését, hogy miben különbözik az anyag és az antianyag, ami viszont a természet alapvető törvényszerűségeink a megismerésében segíthet.

Hansch-t egyébként az ajtóban érte utol a svéd riporter, mert éppen Berkeley-ba készült. Ünnepelték – kérdezte? Igen, bár csak futólag, de talán majd folytatjuk Berkeley-ben, bár ott éppen Charlie Townes-t köszöntjük 90-ik születésnapján. Townest - aki egyébként a lézer felfedezéséért kapta Nobel-díját.






Forrás: Magyar Rádió Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom