Fénymezők - 20 000 négyzetméteres fényfestmény a belvárosban
2005.10.08. 08:37
A multikulturális fesztivál gigantikus fényfestészeti műalkotással, kultúrákat átölelő zenei programmal és gasztronómiai show-val vár minden érdeklődőt 2005. október 14. és 16. között.
"A sokszínűség szép" Ezzel a mottóval világhírű magyar képzőművészek a világ legszebb terévé varázsolják három éjszakára a Belváros legújabb közterét, a lebontott városházi bazársor helyén.
A multikulturális fesztivál gigantikus fényfestészeti műalkotással, kultúrákat átölelő zenei programmal és gasztronómiai show-val vár minden érdeklődőt 2005. október 14. és 16. között, péntektől vasárnapig. A kultúrák karneválján megjelennek a Magyarországon élő kisebbségek és nemzetiségek képzőművészetükkel, zenéjükkel és különleges konyháikkal. A program fő látványossága a nagyszerű, 20 000 négyzetméteres felületre vetített egyedi Raypainting-műalkotás. Berkes Dóra és Kozma Péter kortárs művészek a Millenáris park és az Erzsébet híd fényfestése után újabb nagy dobásra készülnek Budapesten. A belváros szívében megvalósuló óriási műalkotás - ami a Fénymezők címet viseli - világrekordot döntő méreteivel szerte a Földön Budapestre irányítja a figyelmet.
A multikulturális, liberális fesztivált a Szabad Demokraták Szövetsége, a magyar liberális párt támogatja. A program lebonyolításához szükséges engedélyek iránti kérelmet a szervezők hivatalosan beadták. Az engedélyek megadásáról a Fővárosi Önkormányzat Kiemelt Fejlesztések Bizottsága kedden, míg a Várostervezési és Városvédelmi Bizottság szerdán dönt.
Berkes Dóra és Kozma Péter - a fény mesterei
Az 1996 óta együtt dolgozó Berkes Dóra képző- és Kozma Péter iparművész Európa nagyvárosaiban már számos alkalommal káprázatta el alkotásaival a legilletékesebb közönséget, a városlakókat. A hazai művészettörténelembe a Frankhegy fesztivál szervezőiként és vizuális megformálóiként Dorkandkozma néven vonultak be; tulajdonképpen ekkor, ezeken a sáros, de nem parlagias összművészeti land-art fesztiválokon született meg sajátos világképet tükröző művészetük.
Legutóbbi nagyszabású műalkotásuk a budapesti Erzsébet híd fényfestése volt 2005. június 25-én; a fantasztikus műtárgy egyébként a legtöbb, egyszerre és egy helyen csókolózó pár új Guinness-rekordjának is tanúja volt. 1996 óta a Dorkandkozma jelentős elismerésre tett szert Európában és Magyarországon.
Raypainting
A Raypainting néven szabadalmaztatott, Dorkandkozmáék által kifejlesztett kortárs művészi megnyilvánulási mód a világon egyedülálló alkotások születését tette lehetővé. A Raypainting, a fényfestészet sajátos kombinációja az üvegfestészetnek és a legfejlettebb vetítési technológiának.
A műfaj története a múlt század hatvanas éveiben kezdődött, a Bécsi Operaházban. Az intézményben dolgozott akkoriban a világhírű örmény zeneszerző és karmester, Karajan. A sors úgy hozta, hogy a hagyományos díszletek nem készültek el időben, így a komolyzene szentélyének díszlettervezője kénytelen volt rögtönözni. Ez a bizonyos Schneider úr szerencsére ismerte Ludwig Panit, a szintén bécsi illetőségű lámpa-gyárost, és segítségével sikeresen megoldotta a problémát: vetített díszleteket alkalmazott. Innentől kezdve a hetvenes években, a vetített színfal szinte kötelező elvárássá vált minden valamire való operaházzal és színházzal szemben.
Dorkandkozmáék azonban tovább mentek, és új formát hoztak létre; az elit művészeti színhelyről a vetítőket kihozták az utcára. A projekció vetítő felületeivé így a házak falai, az utcák flasztere vált, a nehéz bársonyfüggönyök és dohos kelmék helyett. A demokratizálás eme aktusa mellett abban is egyedülálló dorkandkozmáék művészete, hogy kompozícióik a kézi üvegfestés mással nem pótolható alkotói folyamatán alapulnak. A különféle technikákkal az üveglapokra felvitt képek azután olyan egységes műalkotássá egyesülnek a házak falain, ami végtelenül izgalmas értelmezői játékot enged meg.
Emiatt az élő, kortárs aktualitás miatt művészetüknek jelenleg nincs párja; az élmény nem hozható létre sem foto-, sem video-, sem lézertechnikai eljárással. A város terei és felületei önmagukban is egyfajta művészi megítélés érvénye alá esnek; ez a művészet az architektúra, vagy építészet. Ha pedig vetítőgépek segítségével üvegre festett, aprólékosan kidolgozott képek hordozóivá válnak, kölcsönhatásba lépnek ezekkel az alapvetően kis méretű festményekkel, a vizuális élmény pedig komplex képzőművészeti élménnyé lesz.
A Deák térhez közeli bazársor helyén most elterülő tér, - nevezzük Városháza térnek - egy 100 × 140 méteres belső udvart alkot. A 410 méteres frontális falfelület mellett ez a régi-új tér is a Fénymezők részét fogja alkotni; tehát gyakorlatilag belesétálhatunk a kompozícióba. A művészi akciótér így az egész látható felületre kiterjed: a felületkitöltés elve soha ilyen intenzíven és grandiózusan nem érvényesült korábban.
Az óriási méretek világrekorddá avatják a Városháza téren megvalósuló műalkotást, a Fénymezőket. 130 000 watt teljesítményű, 1 690 000 lumen fényerejű géppark dolgozik majd azon, hogy valóban fenséges élményben legyen részünk. A városi tér ekképp tökéletesen átalakul, transzformálódik. Méghozzá egy olyan művészi valósággá, ami élőbb, színesebb a szürke hétköznapok valóságánál. A művészek egyedi térfelfogása következtében a szemlélői befogadás ezekre a szürke mindennapokra is reflektál.
A műalkotás, ami képzőművészet és performance (vagyis előadó művészet) egyben, sajátlagos struktúráival összefüggő, óriási, háromdimenziós táblaképpé transzformálja a praktikus urbánus felületet. Az alkotók minden helyszínre és alkalomra egyedi, exkluzív kompozícióval készülnek; így Berkes Dóra most is új üvegfestményeket alkot, Kozma Péter pedig a tér szelleméhez, hangulatához, jellegéhez illő installációt állít össze.
A Berkes Dóra festette üvegdia-képek olyan mikrokozmoszt alkotnak, amely Kozma Péter tér-provokációjával fantasztikus, ugyanakkor a valóságra reflektáló műalkotássá egyesül. Ugyanakkor, a Fénymezőket 1:1 arányú építészeti modellként is értelmezhetünk. Különleges alkotásuk ezáltal lehetőséget ad arra, hogy ezeken a "nyitott éjszakákon" közösen képzelhessük el és tervezhessük meg a Városháza tér jövőbeni arcát.
A belváros szívében október közepén kiviruló Fénymezők olyan esemény lesz, melyről világszerte tudósítani fognak az építészeti, design és event (vagyis esemény) tematikájú szaklapok. Erre a három napra a város hatalmas, lüktető szívévé válik a Városháza tér, ahol fantasztikus színfalak között sokféle zenei fellépő és egyéb programok várják a város népét október 14., péntek este hattól.
Multikulturalitás
A fény és zene teret és időt alakító fesztiváljának legfontosabb üzenete, hogy a sokféleség hasznos és szeretni való. Célja a különböző kultúrák bemutatásán kívül az, hogy bebizonyítsa, milyen jól megférnek egymás mellett ezek a kultúrák, hogy megmutassa, hogyan gazdagítják hétköznapjainkat azok a kisebbségek, melyekkel egy városban élünk.
Program
A sokszínű zenei programot többek között a Copy Con, a Besh O Drom, a Gimmeshot Crew, Torres Dániel, illetve dj Palotai biztosítják. Ezen felül, akár minden zenei programhoz különböző országok ételeit kóstolhatjuk. Az ízek kavalkádját a balkáni, az indiai-thai, a közel-keleti, a magyar és a dél-amerikai konyhák helyben készült finomságai vonultatják föl.
Forrás: Hiradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=65793
|