Tízkvadrillió művelet másodpercenként
2005.10.09. 10:32
Japánban a minap hivatalosan bejelentették, hogy olyan számítógép építésébe kezdtek, amely a jelenlegi leggyorsabb szuperagynál is 73-szor sebesebben végzi a kalkulációkat.
A világ jelenlegi leggyorsabb számítógépe a Kaliforniában üzemelő IBM Blue Gene, amelynek kapacitása 136,8 teraflop, azaz 136,8 x 1012 magyarán 136,8 trillió művelet másodpercenként. Az új japán gép, amelyet 900 millió dolláros költséggel fognak megépíteni, a Blue Gene-t valósággal állva hagyja majd.
A japán oktatási és tudományos minisztérium tervei szerint az új észkombájn teljesítménye eléri a 10 petaflopot, azaz a 1015 (az amerikai és japán terminológia szerinti tízkvadrillió) műveletet másodpercenként.
A felfoghatatlan sebességgel agyaló gépet olyan hatalmas számítási kapacitást igénylő szakterületeken kívánják felhasználni, mint a klímaváltozás folyamatainak modellezése, a galaxisok formálódásának szimulációja, vagy annak modellezése, hogy az emberi szervezet miként reagál az új gyógyszerekre. Ha minden jól megy a gépet 2011-ben állítják üzembe.
A tudományos világ azért részesíti előnyben a szuperszámítógépeket a köznapibb informatikai eszközökkel szemben, mert a legtöbb feladatot jelentő szimulációs és modellezési programok időtartamát nagyon lerövidítik, s ezzel (a horribilis gépbérleti idő ellenére is) jelentős mennyiségű időt és pénzt takaríthatnak meg.
A szuperszámítógépek kifejlesztését, mint annyi minden mást, a hadiipar igényei indították el. S az Egyesült Államokban ma is az egyik legfontosabb felhasználási területük a nukleáris fegyverek fejlesztése. Éppen e nagykapacitású gépek teszik lehetővé, hogy olyan szimulációkat futtassanak le, amelyek szükségtelenné teszik a kísérleti nukleáris robbantásokat. A világ három leggyorsabb gépe jelenleg az Egyesült Államokban található.
Japánban ezzel szemben a tenger hőmérsékleti adatainak feldolgozására, az esőzések adatainak elemzése és a más meteorológiai jelenségek elemzése adja e gigászok feladatainak többségét, ugyanis a szigetországban azt remélik, hogy ezek az elemzések segítenek a természeti katasztrófák pontosabb és korábbi előrejelzésében. E gépek különösen a pusztító trópusi tájfunok kialakulásának és viselkedésének vizsgálatában töltenek be egyre fontosabb szerepet. Japánban a szuperszámítógép-építésnek komoly hagyományai vannak. A Blue Gene 2004-es megjelenéséig ott működött a világ leggyorsabb elektronikus agya. A Föld Szimuláció nevű projekt 100 teraflop kapacitású berendezése négy teniszpályányi helyet foglal el a Yokohamában lévő kutatóközpontban.
A csúcsteljesítményű computerek piacának legdinamikusabban fejlődő piaca azonban Kína, ahol jelenleg épül egy 100 teraflopos eszköz. A világ 500 legnagyobb gépéből már 19 ebben az országban található, s ezzel az Egyesült Államok, Németország, Japán és Nagy-Britannia után az ötödik helyet foglalja el az országok rangsorában.
Forrás: hvg.hu
|