FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Próbaüzemel a gödöllői fotovillamos erőmű

Próbaüzemel a gödöllői fotovillamos erőmű

  2005.10.11. 07:10

Megkezdte próbaüzemét az ország jelenleg legnagyobb, 10 kW teljesítményű fotovillamos (napelemes) erőműve a Szent István Egyetemen, Gödöllőn.

Magyarország az EU országok közül a legalacsonyabb, 3,6 százalékos vállalást tette 2010-ig a villamos energia termelésben a megújuló energiaforrások részarányára, de az előrejelzések szerint ennek teljesítéséhez is jelentős erőfeszítések szükségesek.

A szóba jöhető megújuló energiák közül a fotovillamos eszközök részarányában nem várható drasztikus növekedés, de ezen innovatív technológia terjesztésére tett törekvések szempontjából október 8-án délelőtt 10 órakor nagy jelentőségű esemény történt a Szent István Egyetem gödöllői kampuszán, egy
10 kW teljesítményű fotovillamos minierőmű hálózatra kapcsolásával. A megépített fotovillamos rendszer (amely jelenleg a legnagyobb magyarországi ilyen létesítmény) elsősorban oktatási és demonstrációs céllal épült, de a kapcsolódó kutatási feladatokon túl villamos energiát is termel, amit a helyszínt adó kollégium villamos hálózatába táplálnak be és használnak fel.

Az új technológiák elterjesztése terén a szemléletváltás hoz döntő eredményt, emiatt különösen fontos, hogy az erőmű üzembe helyezése az egyetemi oktatásban is lehetővé teszi a leendő mérnökök közvetlen találkozását egy ilyen rendszer üzemeltetési problémáival. Emellett az erőmű a tudományos ismeretterjesztés meglévő formáin keresztül az érdeklődőknek (pl. lakosság, tanulócsoportok) is lehetőséget nyújt az ismeretszerzésre, a berendezés előzetes egyeztetés alapján látogatható lesz.

A Szent István Egyetem Fizika és Folyamatirányítási Tanszéke hosszú ideje foglalkozik a fotovillamos rendszerek fejlesztésével, kutatásával. Ez volt a feltétele, hogy a minierőmű az Európai Unió PV Enlargement projektje keretében itt került megvalósításra. A projekt az EU alapfinanszírozás mellett a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium KAC programjának támogatását is élvezte. A szükséges önerőt a Szent István Egyetem - elsősorban szakmai munkavégzés révén - biztosította.

A projekt vezetője Prof. Dr. Farkas István, egyetemi tanár, tanszékvezető, a Nemzetközi Napenergia Társaság igazgatósági tanácsának tagja, akinek kiterjedt nemzetközi szakmai kapcsolatai is hozzájárultak az EU-s projekt elnyeréséhez. A SZIE kollégiumi C épületének tetején elhelyezett fotovillamos rendszer
3 különböző technológiát alkalmazó mezőből (alrendszerből) épül fel. Az egyik alrendszer
32 db ASE-100 típusú (RWE Solar Gmbh gyártmányú) 105 Wp teljesítményű modult, a másik két alrendszer pedig egyenként 77 db DS40 típusú (Dunasolar Kft gyártmányú), 40 Wp teljesítményű modult tartalmaz. A rendszer összteljesítménye 9,6 kW, a napelemek összes felülete 150 m2.

A megtermelt energiát három speciális eszköz, úgynevezett inverter alakítja át a villamos hálózatba tápláláshoz szükséges 230 V, 50 Hz-es váltófeszültséggé. A rendszer kivitelezője a Gaiasolar Kft. volt. Folyamatos működéséről, a hálózatba betáplált energia mennyiségéről és a kapcsolódó széndioxid megtakarítás értékéről a SZIE Kollégium központi épületében lévő információs tábla ad majd tájékoztatást.




Forrás: Hirtv.hu
http://hirtv.hu/?tPath=/kultura/oktatas/&article_hid=65832

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom