Reneszánszát fogja élni az atomenergia?
2005.10.12. 08:42
Optimisták vagyunk, mert a tudomány megteremti az atomenergia reneszánszát, aminek az alapja az, hogy a világnak rengeteg energia kell, amit környezetbarát módon kell megteremtenünk - így fogalmazott az Atomerőműveket Működtetők Világszervezetének 400 tagú közgyűlésén annak amerikai elnöke, William Cavenaugh.
Hozzátette: az atomipar bölcsessége, ereje és rendeltetése lehetővé teszi, hogy a nagy ígéretek valósággá váljanak.
A nagy ígéret pedig az, amit az idei Nobel-békedíj kitüntetettje, Mohamed El Baradei - mondjuk így - a kongresszus megnyitásakor mondott: a XXI. században a nukleáris energiáé lesz a vezető szerep. A nukleáris újjászületés magyarul azt jelenti, hogy az emberiség növekvő energiaigényét jóval tisztábban lehet megtermelni, sőt az olaj- és gázár-robbanás idején sokkal olcsóbban is.
Ahogyan az angol James Lovelock professzor fogalmazott, a XX. század ipara beteggé tette a környezetet, globális felmelegedést eredményezett, ma naponta tapasztalhatjuk az éghajlatváltozás csapásait. Gyógyítsuk hát az atomenergiával, amely nem okoz üvegház-hatást.
A Paksi Atomerőmű 5,6 millió tonna széndioxidtól mentesíti az országot, ezáltal mérsékelve az üvegházhatást és a felmelegedést. Ráadásul Paks termeli és értékesíti a legolcsóbban a villamos energiát a nagykereskedőknek, 8 forint 62 fillér kilowattóránként – mondta a Magyar Rádió kérdésére Kovács József, az erőmű igazgatója.
Forrás: Magyar Rádió Online
|