Fél szemmel már az űrbe kacsint az LBT
2005.10.31. 09:00
Elkészítette első felvételét a még mindig építés alatt álló Large Binocular Telescope (LBT). A 120 millió dolláros, egyedülálló műszer két 8,4 méteres elsődleges tükörrel rendelkezik, és végleges állapotában tíz-tizenkétszer jobb látása lesz a Hubble Űrtávcsőnél.
Pillanatnyilag még csak az egyik tükre alkalmazható az észlelésekhez, de ezzel a "monokuláris" látásával is figyelemre méltó felvételt készített az NGC 891 spirális galaxisról, amire elsősorban szépsége miatt esett a választás, közölte Richard Green, az LBT Obszervatórium igazgatója.
Az NGC 891 24 millió fényévnyire található, az Androméda csillagképben helyezkedik el. Amint a távcső eléri működési fokának maximumát, a tudósok képesek lesznek jóval távolibb galaxisok tanulmányozására is, mint amik a kép hátterében láthatók, illetve olyan objektumok észlelésére és mérésére ad majd lehetőséget, melyek az idő kezdetéig, 14 milliárd évvel ezelőttre dátumozhatók vissza.
A kép így is egy új korszakának hajnalát jelzi a világegyetem kutatásában. A délkelet-arizonai Mount Grahamen elhelyezkedő LBT befejezéséhez elsőként a vékony és hajlékony másodlagos tükröket kell felszerelni a távcsőre, melyek a Föld légkörének torzítását egyenlítik ki, valamint még a második elsődleges tükör is kalibrálásra vár. Green szerint optimális esetben a műszer jövő év végére tudja majd használni mindkét "szemét". A két tükör együtt egy 23 méteres távcsövet eredményez, mellyel a világ egyik legnagyobbjává válik. A tudósok reményei szerint közvetlen képeket készíthetnek vele a Naprendszeren kívüli bolygókról. A "méhsejt" szerkezetű elsődleges tükrök egyedülállóak abban a tekintetben, hogy könnyebbek, mint a hagyományos tömör-üveg tükrök. A képet a távcsőre rögzített Large Binocular Camera (LBC) rögzítette, melynek hatalmas CCD detektor tömbjét egy ultramodern hatlencsés optikai rendszer táplálja. A Large Binocular Telescope az Arizona Egyetem, az olasz Nemzeti Asztrofizikai Intézet, a német LBT Beteiligungsgesellschaft, az Ohio Állami Egyetem és a Research Corporation közös munkáját dicséri. A műszer ötlete közel 20 évre tekint vissza, azóta folyik a tervezése, majd a kivitelezése. A részletes tervek 1994-re készültek el, majd az építést két évvel később, 1996-ban kezdték meg. Szerkezete Olaszországban készült, a tükrök pedig az Arizona Egyetemen. Más csoportok is figyelemmel kísérik az LBT fejlődését, mivel egy másik tervezett műszer, a Giant Magellan Telescope is hasonló technikát fog használni, esetében kettő helyett azonban hét tükörrel számolnak. Forrás: sg.hu http://www.sg.hu/cikkek/40434
|