FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : A Tudomány Világfóruma Budapesten

A Tudomány Világfóruma Budapesten

  2005.11.13. 19:38

A tudomány híd a jelen és a jövő között - vonták le végső következtetésként a konferencia résztvevői.

A tudomány híd a jelen és a jövő között - vonták le végső következtetésként a Budapesten immár másodszor megrendezett Tudomány Világfóruma (World Science Forum) résztvevői, akik a tudomány gyors fejlődéséből eredő problémákat vitatták meg a szombaton zárult tanácskozáson.

A fórum utolsó napján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új, a globális kihívásokra választ adó nemzetközi intézmény felállítását javasolta, Magyar Bálint oktatási miniszter pedig a tudomány és a mindennapi élet szerves egysége megteremtését és erősítését nevezte a modern társadalom túlélése egyik kulcskérdésének.

A háromnapos tanácskozás védnökségét olyan jelentős személyiségek vállalták, mint Kofi Annan, az ENSZ főtitkára, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Macura Koicsiro, az UNESCO főigazgatója, Goverdan Mehta, a Nemzetközi Tudományos Tanács elnöke, továbbá Mádl Ferenc előző és Sólyom László jelenlegi magyar államfő.

A világ 82 országból érkezett 600 kutató, köztük három Nobel-díjas tudós, politikus, parlamenti képviselő és laikusok sok aspektusból vizsgálta a tudás, etika és felelősség kérdéskörét.

A tudomány és politika kapcsolatának szentelt szekcióülésen Hargittai István akadémikus arról beszélt, hogy a mérges gázok "hadrendbe állítása" az első világháborúban, az atombomba bevetése a másodikban, s a hidrogénbomba által "egyensúlyozott" béke a hidegháború idején radikálisan megváltoztatta a XX. században a tudomány és fegyverzet viszonyát. Napjainkban a biológiai terrorizmus jelent elsősorban fenyegetést, s a világközösségnek ébernek kell lennie, hogy kivédje ezt a veszélyt.

Peter D. Lax, vagyis Lax Péter magyar származású Abel-díjas matematikus a kimerülő olajkészletekről és az energiaválság réméről beszélt. A világhírű tudós egyetlen kivezető utat lát - a nukleáris energia mind szélesebb körű hasznosítását, bármennyi előítélet övezi is ezt az energiaforrást. Véleménye szerint a kutatóknak és az államférfiaknak együtt kell működniük az egyébként érthető félelmek eloszlatásában.

Külön szekció foglalkozott a fejlődő országok problémáival, amelyeket egyaránt sújtanak járványok, a nyomor, az éhezés. Különösen akut gondot jelentenek a környezeti problémák, a természetes erőforrások elapadása, az energia és az ivóvíz hiánya. Mint elhangzott, a Föld lakosainak száma 2050-re eléri a kilencmilliárdot, s 90 százalékuk a fejlődő országokban él majd. Éppen ezért a XXI. század elején a tudomány legfontosabb feladata a fenntartható fejlődés, a természeti erőforrások fenntartható felhasználásának "újrafogalmazása".

A környezet jövőjének szentelt ülésén a résztvevők olyan globális problémákról beszéltek, mint az ózonréteg elvékonyodása, az üvegházhatás, a biológiai fajok eltűnése, vagy az éghajlatváltozás fenyegető réme. Környezetünk állapota és jövője a legközvetlenebb módon befolyásolja az emberiség jövőbeni kilátásait, vagyis fenntartható fejlődésünk a globális környezet fenntartható módon történő "menedzselése" nélkül nem valósítható meg.

A háromnapos budapesti rendezvénysorozat külön érdekessége volt a tudomány és a béke kapcsolatának szentelt ülés. Budapesten 2003-ban Torsten Wiesel orvosi Nobel-díjas tudós és hét másik Nobel-díjas társának bábáskodásával alakult meg az Izraeli-palesztin tudományos tanács (IPSO), a mostani ülésszakon pedig a résztvevők már beszámolhattak a megvalósuló közös projektekről, a tudományos eredményekről és azokról a személyes baráti kapcsolatokról, amelyek az elmúlt két év során alakultak ki az izraeli és palesztin tudósok között.




Forrás: Hiradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=73592

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom