Hihetetlenül éles az új fénymikroszkóp
2005.11.19. 08:13
Amerikai kutatók látható fénnyel az eddig elméletileg lehetségesnek véltnél sokkal élesebb mikroszkópos képet készítettek.
A módszer nem igényel bonyolult előkészületeket, viszont csak igen sok (több millió) azonos elem megfigyelésére használható.
Erwan Baleine és Aristide Dogariu, az Orlandóban lévő Közép-Floridai Egyetem optikai kutatói újfajta fénymikroszkópot találtak fel, amelyet változó koherenciájú szóráskép mikroszkópnak (Variable Coherence Scattering Microscop) neveztek el, és az amerikai fizikai társaság tudományos folyóiratában ismertettek.
A hagyományos mikroszkóp elméleti korlátja, hogy fény diffrakció miatt a fény hullámhosszánál kisebb dolgokat nem lehet vele megnézni. A kutatóknak úgy sikerült túllépni a diffrakciós korlátot, hogy eltérő módon szóródó fénnyel megvilágítva több képet készítettek a tárgyról, és szórásképek különbségéből számítógéppel rekonstruálták a részleteket. A megvilágításhoz különböző mértékben koherens fényforrást használtak, mert a szóráskép függ a koherenciától. A képfeldolgozásnak meglehetősen nagy a számítási igénye, viszont a berendezésnek nincsenek mozgó alkatrészei.
A röntgen- és az elektron-mikroszkóppal ellentétben az új berendezés nem rongálja a vizsgált tárgyat, viszont van egy jelentős hátránya: egyetlen tárgyat nem lehet megfigyelni vele. Az igen pontos kép csak akkor áll össze, ha egyszerre több millió hasonló objektumot vizsgálnak, melyek többé-kevésbé szabályosan helyezkednek el a tárgylemezen. A kutatók szerint az anyagtechnológiában és a biológiában sokszor adódik ilyen helyzet.
Forrás: Hiradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=75224
|