A pillangószárnyak titka a természetes LED-technológia
2005.11.19. 08:15
Egy új tanulmány szerint a tudomány húzódott meg a természet mögött, amikor az LED fénytechnológiát fejlesztett ki.
A szépségesen színes Afrikai fecskefarkú lepkék szárnyai manipulálják a fényt, méghozzá úgy, hogy a digitális kijelzőkben alkalmazott mérnöki trükkökhöz hasonlatos eljárásokat alkalmaznak. A pillangók fekete szárnyain világos zöld és kék foltok vannak, melyekkel nagy távolságokon keresztül képesek kommunikálni. A szárnyat fedő mikroszkopikus pikkelyek elnyelik az UV-fényt, majd ismét kibocsátják azt.
Az újonnan kibocsátott fény kölcsönhatásba lép a pillangó szárnyain található fluoreszkáló pigmentekkel, hogy vibráló, zöld-kék színt hozzon létre. A pikkelyeket vizsgáló kutatók rájöttek, hogy azok számos ponton megegyeznek a fénykibocsátó diódákkal, az úgynevezett LED-ekkel, melyeket mindenhol, a számítógépektől a televíziós képernyőkön át a közlekedési lámpákig megtalálhatunk.
Az első LED-eket a hatvanas évek végén találták fel, ezek azonban még nem volt igazán fényesek. Bár elég sok fényt bocsátottak ki, ám annak nagy része csapdába esett a készülék belsejében, vagy oldalirányban terjedt, így elhalványult. A kilencvenes évek elején a mérnökök számos olyan módszert találtak ki, melyekkel ezen problémákat igyekeztek megoldani.
A LED-eket apró tükrökkel szerelték fel, melyek visszaverték és csatornába gyűjtötték a fényt, emellett mikroszkopikus lyukakkal tarkították azokat, hogy segítség a fény szökését. Míg a fecskefarkú pillangó szárnyait tanulmányozták, a kutatók felfedezték, hogy számos hasonlóság van a pikkelyek és a LED-ek között.
A pillangók szárnyait borító apró pikkelyek még apróbb szerkezeteket, úgynevezett "fotonikus kristályokat" tartalmaznak, melyek úgy működnek, mint a LED-ekben kialakított mikrolyukak. A pikkelyek megakadályozzák, hogy a fluoreszkáló fény csapdába essen a pikkelyeken belül és azt is, hogy oldalirányban szökjön meg - mondja Pete Vukusic kutató.
A pikkelyek emellett egy speciális tükörrel is rendelkeznek, mely alattuk helyezkedik el, és úgy viselkedik, mint a LED-ek tükrei. A tükör visszaveri a szétszórt fluoreszkáló fényt, amit felülről kap, ezzel az állat kontrollálni tudja, hogy milyen irányban bocsássa ki a fényt.
Forrás: Hiradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=75113
|