Kivitelezhetetlen az ólommentes elektronika?
2005.11.27. 08:42
Amerikai kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy az Európai Unióban 2006 júliusától érvényes ólomtilalom betartása megoldatlan technológiai problémák elé állítja az elektronikai ipart, s ráadásul megakadályozza az elektronikai termékek behozatalát az Egyesült Államokból.
A nyomtatott áramkörökre galvanizálással felvitt ólommentes ónbevonatokon ugyanis idővel több milliméteres spontán kinövések, szőrszálak keletkeznek, amelyek rövidzárlathoz, meghibásodáshoz vezethetnek. Az amerikai szabványügyi hivatal (NIST) kutatói megpróbálták azonosítani a szőrösödés és dudorképződés okát. Úgy tapasztalták, hogy a réz-ón ötvözetek a felületre merőleges szőrszálakat növesztenek, a tiszta ón bevonatokon csak dudorok keletkeznek. Feltételezték, hogy a galvanizálás során keletkező anyagfeszültségek indítják el a folyamatot.
Ha a galvanizálás során lerakódó fémszemcsék közötti határok a felületre merőlegesek, szőrszálak nőnek, ha oldalirányúak, spirál vagy dudor keletkezik. Ólom hozzáadása esetén véletlenszerűen helyezkednek el a határok, így nem képződnek kinövések. A kutatók egyik ötlete szerint a hagyományos egymenetes galvanizációs technológiát kellene megváltoztatni. Ha időről időre kikapcsolnák a galvanizáló áramot, nem lennének egyenletesek a lerakódó fémszemcsék közötti határok, tehát nem képződhetnének veszélyes oszlop-szerű hosszú kinövések.
A kutatók az Acta Materialia című amerikai tudományos folyóiratban az elektrolízissel felvitt ón, ón-réz és ón-ólom rétegeken képződő szőrszálakról és kinövésekről közölt cikkükben hívták fel a figyelmet azokra a problémákra, amelyeket az EU 2006 júliusában hatályba lépő határozata (DIRECTIVE 2002/95/EC) okoz azzal, hogy betiltja a higany, az ólom, a kadmium, a króm VI, a PBB és a PBDE vegyületek használatát az 1000 V üzemi feszültség alatti elektronikai berendezésekben. (Az ipari számítástechnikai és adatátviteli berendezések - szerverek, tárolók, hálózati eszközök és távközlési berendezések - eszerint 2010-ig kapnak haladékot).
Az EU-direktíva a környezetvédők nyomására jött létre, s kizárja az elektromos berendezések Egyesült Államokból Európába való behozatalát. Amerikában ugyanis a forrasztáshoz és a korrózióvédő bevonatokhoz ón-ólom ötvözeteket használnak, és nem véletlenül: az 1960-as években éppen azért kezdtek ólmot adagolni a galvanizálással felvitt anyagokhoz, hogy az óntartalmú bevonatokon ne keletkezzenek idővel spontán szőrszálak és kinövések.
Forrás: Hiradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=76877
|