Kevés magyar internetezik - a svédeknél az óvodás is szörföl
2005.11.28. 07:09
Az Eurostat által, az Európai Unió megbízásából végzett felmérés szerint még kis földrészünkön belül is igencsak eltérőek az internethasználati szokások.
Magyarország csak sereghajtó az általános web-felhasználók arányát tekintve, nem úgy a svédek, dánok, finnek, ahol a százalékokat tekintve a nagymama, az óvodás is netezik.
A teljes, 25 tagállamra kiterjesztett felmérés szerint az Európai Unióban átlagosan a lakosság 47 százaléka használja rendszeresen az internetet. Ezzel még mindig az Egyesült Államok mögött loholunk, ahol két éve volt hasonló felmérés, 55 százalékos eredménnyel. Az öreg földrészen észak felé kell keresgélnünk a legwebesebb országokat: 82 százalékkal Svédország vezet, az ezüstérmes a 76 százalékos Dánia, a harmadik befutó pedig Finnország 70 százalékkal.
Míg ezek szerint északon még a nagymamák, óvodások és rénszarvasok is a netet bújják, az utolsó helyezést Görögország érte el mindössze húsz százalékkal. Igaz, a görögöknek ott a tenger és a napsütés, tehát van okuk egy csomó "gépfüggetlen" tevékenységre, Magyarországon viszont nincs kifogás a gyenge eredmény megvédésére: Kis hazánk huszonnyolc százalékkal csak alig előzi meg Hellászt.
Annyi azért a javunkra írható, hogy a tanulók szegmensében az élbolyban vagyunk, a magyar diákok 87 százaléka kattintgat a világhálón, míg például Olaszországban a nebulóknak már csak 74, Írországban pedig csupán 54 százaléka netezik. Nálunk inkább a munkahellyel rendelkező felnőttek (33%-kal), a munkanélküliek (17%-kal) és a nyugdíjasok (csupán 3%-kal) járulnak hozzá a rossz összeredményhez.
A végzettség szerinti megoszlásban már nincs ekkora eltérés a magyar és az EU-s átlag között. Míg az EU-ban a diplomások 77 százaléka netezik rendszeresen, ez nálunk 68 százalék. Az érettségivel rendelkezőknél 52%-kal "vezet" az EU átlag a 45%-os magyar eredményhez képest. Tehát, ha most valaki ezt a cikket olvassa, kezdheti noszogatni szomszédját, nagymamáját, kezelőorvosát és gyógyszerészét: a következő felmérésen már nem kéne ennyire hátul kullogni.
Forrás: ma.hu http://ma.hu/page/cikk/ac/0/135157/1
|