FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Meglepő különbségeket fedett fel az első retinafotózás

Meglepő különbségeket fedett fel az első retinafotózás

  2005.11.30. 06:49

Az élő retináról készített legújabb felvételek érdekes eredményeket tártak fel.

Az élő retináiról készített első képek meglepő variációkat fedtek fel. A jelek szerint talán percepciónk nem változik annyira, mint várható lenne. A szem legmélyebb rétegében, a színek észleléséért felelős több ezer sejt feltérképezése során, a kutatók rájöttek, hogy az emberi szem különböző ideghálózattal rendelkezik. Mégis minden ember - leszámítva a színvakokat - a színeket hasonló módon azonosítja.

Az eredmények azt sugallják, hogy az agy sokkal figyelemreméltóbb szerepet játszik abban, amit látunk, mint eddig gondoltuk. A szem, mely a vizuális képek befogásáért felelős, három szövetréteggel rendelkezik. A legbelső réteg a retina, mely a színek érzékeléséért felelős és az információkat az agyba küldi.

A retina fényreceptorokat tartalmaz, ezek a csapok és pálcikák. Ezen receptorok befogják a fényt és kémiai energiává alakítják azt, emellett aktiválják az idegeket és üzeneteket küldenek az agyba.
A pálcikák felelősek a képek mérete, megvilágítása és alakja érzékelésért, míg a színlátás és a finom részletek érzékelése a csapok dolga.

Átlagos esetben 7 millió csap van az emberi retinában, melyek 64 százaléka vörös, 32 százaléka zöld és
2 százaléka kék. Mindegyik csap a színspektrum finom különbségeire érzékeny. A kutatók legalábbis ezt gondolják már évek óta. Ám most a csap-fotoreceptorok három fajtája elrendeződésének feltérképezése nagy meglepetéseket fedett fel a számokat illetően.

Az új képek azt mutatták, jelentős különbségek vannak, - néha akár 40-szeres is -, a retinában lévő vörös és zöld csapok számában. Mindez azt sugallja, hogy van egy kompenzáló mechanizmus az agyban, mely közömbösíti azon egyéni különbségeket, melyek a vörös és zöld csapok között megfigyelhetőek - mondja Joseph Carroll kutató.

A kutatók adaptív optikai képalkotási módszert alkalmaztak, melynek során egy korrigáló készüléket tartalmazó kamerával kiiktatták a szem tökéletlen optikai hatásait, ezzel nagy felbontású retinaképet hoztak létre. Az adaptív optika egy olyan technológia, melyet a kutatók a csillagászattól vettek kölcsön.

A csillagászatban arra használják, hogy éles képeket kapjanak a csillagokról - mondja David Williams kutató. A csillagászati teleszkópok a földi atmoszférában lévő turbulencia miatt némileg elmosódott képet közvetítenek. A szem esetében a szaruhártyában és a szemlencsében lévő optikai hiányok okozzák a retina elmosódott képét.

A lemért hiányosságokat formálható tükrökkel korrigálták, melyek az alany szemének megfelelően hajlanak és alakulnak. Ezzel lehetővé vált, hogy a kutatók olyan sejteket vizsgáljanak meg, mint a csapok. A kutatócsapat azt reméli, hogy ugyanezen technikával jobban megértheti a színvakság változatos formáit, és a retinabetegségek különböző fajtáit.




Forrás: Hiradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=77551

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom