Meglepő különbségeket fedett fel az első retinafotózás
2005.11.30. 06:49
Az élő retináról készített legújabb felvételek érdekes eredményeket tártak fel.
Az élő retináiról készített első képek meglepő variációkat fedtek fel. A jelek szerint talán percepciónk nem változik annyira, mint várható lenne. A szem legmélyebb rétegében, a színek észleléséért felelős több ezer sejt feltérképezése során, a kutatók rájöttek, hogy az emberi szem különböző ideghálózattal rendelkezik. Mégis minden ember - leszámítva a színvakokat - a színeket hasonló módon azonosítja.
Az eredmények azt sugallják, hogy az agy sokkal figyelemreméltóbb szerepet játszik abban, amit látunk, mint eddig gondoltuk. A szem, mely a vizuális képek befogásáért felelős, három szövetréteggel rendelkezik. A legbelső réteg a retina, mely a színek érzékeléséért felelős és az információkat az agyba küldi.
A retina fényreceptorokat tartalmaz, ezek a csapok és pálcikák. Ezen receptorok befogják a fényt és kémiai energiává alakítják azt, emellett aktiválják az idegeket és üzeneteket küldenek az agyba. A pálcikák felelősek a képek mérete, megvilágítása és alakja érzékelésért, míg a színlátás és a finom részletek érzékelése a csapok dolga.
Átlagos esetben 7 millió csap van az emberi retinában, melyek 64 százaléka vörös, 32 százaléka zöld és 2 százaléka kék. Mindegyik csap a színspektrum finom különbségeire érzékeny. A kutatók legalábbis ezt gondolják már évek óta. Ám most a csap-fotoreceptorok három fajtája elrendeződésének feltérképezése nagy meglepetéseket fedett fel a számokat illetően.
Az új képek azt mutatták, jelentős különbségek vannak, - néha akár 40-szeres is -, a retinában lévő vörös és zöld csapok számában. Mindez azt sugallja, hogy van egy kompenzáló mechanizmus az agyban, mely közömbösíti azon egyéni különbségeket, melyek a vörös és zöld csapok között megfigyelhetőek - mondja Joseph Carroll kutató.
A kutatók adaptív optikai képalkotási módszert alkalmaztak, melynek során egy korrigáló készüléket tartalmazó kamerával kiiktatták a szem tökéletlen optikai hatásait, ezzel nagy felbontású retinaképet hoztak létre. Az adaptív optika egy olyan technológia, melyet a kutatók a csillagászattól vettek kölcsön.
A csillagászatban arra használják, hogy éles képeket kapjanak a csillagokról - mondja David Williams kutató. A csillagászati teleszkópok a földi atmoszférában lévő turbulencia miatt némileg elmosódott képet közvetítenek. A szem esetében a szaruhártyában és a szemlencsében lévő optikai hiányok okozzák a retina elmosódott képét.
A lemért hiányosságokat formálható tükrökkel korrigálták, melyek az alany szemének megfelelően hajlanak és alakulnak. Ezzel lehetővé vált, hogy a kutatók olyan sejteket vizsgáljanak meg, mint a csapok. A kutatócsapat azt reméli, hogy ugyanezen technikával jobban megértheti a színvakság változatos formáit, és a retinabetegségek különböző fajtáit.
Forrás: Hiradó.hu http://www.hirado.hu/cikk.php?id=77551
|