Informatika, tudomány, piac
2005.12.01. 07:18
A kilencvenes évek elején kezdte el a Debreceni Egyetem kiépíteni saját informatikai optikai gerinchálózatát. Akkor egy sikeres pályázat eredményeként indult el a fejlesztés, majd saját erőből folytatódott.
Most ott tartanak, hogy a hálózat teljes hossza 25-30 kilométer, melynek hasznosítását, üzemeltetését, fejlesztését a Debreceni InfoPark (DIP) Kft. végzi, együttműködve a DE Informatikai Szolgáltató Központtal. Az egyetemi fejlesztésekkel párhuzamosan Debrecen önkormányzata, valamint a Debreceni Vagyonkezelő Rt. is elindította a saját optikaihálózat-építési programját. A két hálózat hossza együtt már elérte az 50-60 kilométert.
A két rendszer még nincs összekapcsolva, de a város és az egyetem számára is fontos cél, hogy e két elemre alapozva létrejöjjön egy egységes, nagy kapacitású, nagy sávszélességű, korszerű városi info-kommunikációs (intranet) gerinchálózat. A már meglévő hálózat egyébként a piac szereplőire is vonzó hatást gyakorol. Volt már olyan cég, amelyik második debreceni irodájának kijelölésekor alapvető szempontnak tekintette, hogy kapcsolódhasson ehhez a kialakuló informatikai rendszerhez. Az így kiépülő hálózatnak fontos szerepe lehet a város és az őt körülvevő régió fejlődésében.
Debrecen az Európai Unió 2007-2013 közötti tervezési programja keretében megvalósuló II. Nemzeti Fejlesztési Terv révén – az ország öt nagy vidéki fejlesztési pólusa között – kiemelkedő info-kommunikációs bázissal, informatikai tudásközponttal és ipari bázissal rendelkező, high-tech fejlődési pólussá válhat – tudtuk meg Tóth Istvántól, a Debreceni InfoPark Kft. ügyvezető igazgatójától.
A fejlesztések hatására Debrecenben jöhet létre az ország második infokommunikációs pólusa. Egy ilyen – pillanatnyilag csak Budapesten működő – bázis Debrecenben való kiépítése lehetővé teszi, hogy a régió helyi internet és infokommunikációs rendszerének hatékonysága olyannyira megnövekedjék, hogy ennek hatására az ország informatikai szupersztrádája végre többpólusúvá alakulhat. A debreceni optikai hálózatot idővel regionális, sőt interregionális, tehát nemzetközi – például Nagyváradot is elérő – rendszerré lehet bővíteni.
Közösségi kártya
A Debreceni Egyetem Informatikai Kara elismert oktatási és kutatás-fejlesztési potenciállal rendelkezik: évente közel 200 képzett informatikus szakembert bocsát ki. A fiatalok többsége azonban elhagyja a várost és a régiót, így tudásuk jelenleg másutt hasznosul. A város – info-kommunikációs bázisként – sokukat tudná megtartani.
Egy 800 millió forint összértékű sikeres pályázat keretében elindult az úgynevezett DIP Kooperációs Kutatási Központ kialakítása. Ennek célja, az egyetemen folyó kutatás-fejlesztési tevékenység versenyképességének és hatékonyságának javítása, az üzleti és a közszféra tudományos és technológiai kapcsolatainak erősítése, közös kutatási programok indítása.
Nagy informatikai cégek folyamatosan jelzik együttműködési szándékukat, öt ilyen cég már együtt is dolgozik az egyetemmel az elindított projektekben.
Az egészségcentrum és a szolgáltató egyetem kialakítását segítő informatikai kutatások, fejlesztések mellett elindították egy – különböző egyetemi és városi igényeket is kielégítő – úgynevezett intelligens közösségi kártyarendszer tervezését is. Ez a bankkártyaszerű adathordozó (mini számítógép) alkalmas lesz arra, hogy az egyetemen és a városban különböző szolgáltatásokat – például utazás, beléptetés, menza – lehessen vele igénybe venni.
Négy éven belül
Az egyetem informatikai karán kívül, az optikai kábeles gerinchálózat, a Debreceni InfoPark Kft. és a Kooperációs Kutatási Központ valamint a városban már meglévő cégek működése illetve a régióban egyre bővülő info-kommunikációs piac erőteljes vonzó hatást gyakorolhat az informatikai ipar szereplőire. Ez azonban még csak az alap. További olyan finanszírozási forrásokra van szükség, melyek segítségével kialakítható az alapvetően számítógépes szoftverrel foglalkozó cégek idecsábítására, fogadására alkalmas környezet.
Forrás: haon.hu
|