Nincs többé olcsó orosz olaj?
2005.12.06. 07:43
A legnagyobb orosz olajcég vezére szerint Európának fel kell készülnie a dráguló benzinre: a Lukoil - Putyin elnök támogatásával - megszüntetné az uráli olajféleség viszonylagos olcsóságát. Hazánk olajszükségletének zöme Oroszországból származik, bár szakértők szerint kérdéses, drágíthat-e az orosz cég.
Az uráli olajfajtának sokkal drágábbnak kellene lennie, mint jelenleg – mondta a Handelsblattnak nyilatkozva Vagit Alekperov. Gondoskodni fogunk arról, hogy Európát ne árassza el az olcsó orosz olaj – hangsúlyozta a Lukoil-vezér.
Új vezetékeken az orosz, kazah és azerbajdzsáni olaj egy része Európa helyett Kína felé irányul. Alekperov elképzelése szerint ennek következtében ismét visszaállhatna az uráli és az északi-tengeri Brent olajféleség közötti 50-70 centes árkülönbség. Jelenleg az uráli fekete arany közel hét dollárral olcsóbb, mint a Brent. Európában átlagosan 52 dollárt fizetnek egy hordóért (159 liter).
Nemrég az orosz elnök, Vlagyimir Putyin is azt hangoztatta, hogy igazságtalan a nagy különbség a két olajfajta között, és azt követelte, hogy Brent-áron kereskedjenek az urali olajfajtával is. Mindemellett Oroszország csak úgy úszkál az olajdollárokban: az előző évhez képest jóval kisebb mennyiségben exportáltak olajat, de az ebből származó bevételek a világpiaci ár miatt jelentősen megugrottak. Tavaly az év egészében 59 milliárd dollár volt az olajkivitelből származó bevétel, az idei első kilenv hónapban már 60,1 milliárd.
Egyértelmű függőség
Magyarország olajszükségletének több mint kétharmada származik Oroszországból. Korábban a Mol az azóta ellehetetlenített Jukosszal kötött hosszú távú szerződése szerint az orosz cég biztosítja a Mol olajimportjának 60 százalékát, sőt a két társaság közös olajtermelést indított a Hanti-Manysi földön is.
A Jukosz felszámolása után mindkét szerződésben az Alekperov vezete Lukoil lett a magyar olajtársaság partnere.
Nehezen számítható hatás
A magyar és az orosz fél egymásra utaltsága jelenleg oly mértékű, hogy egyikük sem engedheti meg magának, hogy radikálisan változtasson – a magánjogi jellege miatt külső megfigyelők számára ismeretlen – szerződésen, ami a szállítás feltételeit részletezi – mondta a FigyelőNet kérdésére Hegedűs Miklós, a GKI ügyvezető igazgatója.
Szerinte a jelenleg fennálló pár dolláros különbség az uráli olajféleségek rosszabb minősége miatt indokolt. Radikális lépésre az orosz fél már csak azért sem szánhatja rá magát, mivel Európa irányába rendelkezik kiépített vezetékrendszerrel. Továbbá a Mol Rt. is megfelelő alkupozícióval rendelkezik, hiszen tartósan magas árak esetén – a jelenleg használaton kívüli – Adria vezetéken is szerezhet be nyersolajat a regionális szerepre törő társaság.
Másként vélekedett kérdésünkre Zékány András, az ING részvénypiaci elemzője. Az orosz áremelés valós veszély, mert az urali olajtípusok minőségi hátránya 1-1,5 dollár értékű finomítói munkával korrigálható, a Brent és az uráli kőolajféleségek árkülönbözete viszont ennél nagyobb. Oroszországban úgy akarnak közelíteni a világpiaci minőséghez, hogy a nemzetközi kereskedelemből kizárják a rosszabb minőségű olajtermékeket. Zékány András szerint a minőségi javulás – és ezzel együtt a drágulás – akár pár hónap alatt is bekövetkezhet, de az is lehet, hog akár évekig is eltart.
Forrás: fn.hu http://www.fn.hu/index.php?id=5&cid=112353
|