FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Robot hárította el a sugárzást egy laborban

Robot hárította el a sugárzást egy laborban

  2005.12.21. 08:06

Egy amerikai laboratóriumban, egy robot hatástalanította az emberekre veszélyes sugárzást.

Egy, a bombák hatástalanítására kifejlesztett robotot küldtek be egy amerikai katonai laboratóriumba az emberek kimentésére és a sugárzás hatástalanítására. Az új-mexikói Gamma Besugárzási laboratóriumban kobalt-60-at használnak, hogy leteszteljék, mennyire bírják az elektronikus rendszerek a nagy adag sugárzást.

Normál esetben a technikusok a levegő segítségével szipkázzák ki a sugárzó anyagot a védett kamrából egy fémcsövön át. Ám október végén az anyag benn ragadt a csőben és nem lehetett kiszipkázni.
A sugárzás 30 másodperc alatt megöl egy embert, ráadásul túl erős is volt ahhoz, hogy a védőöltözetek biztonságot adjanak. Ezért a kutatók felhívták a Sandia Nemzeti Labort, hogy kérjenek egy robotot.

A Sandia egy 270 kilogrammos, bombákat hatástalanító robotot küldték, mely hernyótalpakon gördül és egy hosszú, mozgékony karral rendelkezik. Először a robot nem tudott hozzáférni a csőhöz, és 90 perc után elektronikája akadozni kezdett, a helyiségből el kellett távolítani.

Másnap a Sandia csapata úgy alakította át a robot karját, hogy az könnyen lecsavarhatja a fémburkolatot és más irányban közelítheti meg a sugárzást. Végül a robot megtisztította a csövet és a sugárzó anyagot egy tartályba helyezte. A gammasugárzás után a fém nem marad radioaktív, így a robot nem károsodott igazán, azóta pedig teljes működését helyreállították.

A kobalt elég erős sugárzó anyag ahhoz, hogy egy emberrel fél perc alatt végezzen. Az anyagot tartalmazó, sószóróra emlékeztető tartály beakadt egy mérleghinta-alakú kapcsolóba a cső belsejében, mely ráadásul rossz irányba is állt. A robotnak lyukat kellett fúrni a csőbe, és megpróbálni visszaállítani a kapcsolót az eredeti irányba.

Kétszer ugrott neki, de nem sikerült a kísérlet. Ezt követően közvetlenül a kapcsoló pántja felett fúrt, így lehetővé vált, hogy az egészet arrébb tolja. A robot 90 percig dolgozott. Másnap ismét beküldték, ekkor a cső fémburkolatát kellett lecsavarnia és eltávolítania a kapcsolót. A kutatók egy műanyag ízületet illesztettek a robot karjára, mely lehetővé tette, hogy csavarhúzóját alkalmazza. Ám a sugárzás megolvasztotta a műanyagot.

A harmadik napon a kutatók fém csavarhúzóval látták el a robotot. Ekkor sikerült leszednie a cső burkolatát, eltávolítani a kapcsolót és a sugárzó anyagot tartalmazó csövet egy tartályba helyezni.
A robot hősies tette után a Hatalmas Egér becenevet kapta.




Forrás: Hiradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=82565

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom