Gáz nélkül maradhat egész Ukrajna
2005.12.26. 08:03
Az orosz Gazprom elzárja az ukrán gázcsapokat, ha január 1-jéig nem sikerül megállapodásra jutni az ukrán és orosz félnek arról, milyen módom emeljék a jelenlegi közel ötszörösére az Ukrajnába szállított gázt. Magyarországra is Ukrajnán keresztül érkezik az orosz gáz.
Kétoldalú megegyezés hiányában az orosz fél január elsején elzárja az Ukrajnába földgázt szállító csővezetéket - jelentette ki vasárnap az illetékes orosz vállalat, a Gazprom képviselője, növelve az Ukrajnára nehezedő nyomást a gáz áráról kilenc hónapja folyó vitában. "Amennyiben a tárgyalások kudarcba fulladnak, úgy január elsején moszkvai idő szerint 10 órakor leállítjuk az Ukrajnába irányuló gázszállítást" - jelentette ki Alekszandr Medvegyev, a Gazprom konszern export üzletágának elnöke.
Az orosz cég álláspontja szerint az áremelés amelynek értelmében 1000 köbméter földgázért a jelenlegi, nem egészen 50 dollár helyett 230 dollárt kellene fizetnie Kijevnek, annak a stratégiának a része, amelynek keretében a Gazprom a szovjet korszak kedvezményes árairól áttér a nemzetközi piac szabályai szerinti kereskedésre. Kijevben elutasítják az orosz követelést, mert az ukrán tárgyalók szerint Ukrajnának átmeneti időszakra van szüksége, amíg gazdasága alkalmazkodni tud az új feltételekhez, a csaknem ötszörösre emelkedő gázárhoz.
Ukrajna azt is jelezte, hogy a Gazprom által szabandó piaci áraknak közelebb kellene lennie a Balti államoknak felszámolt összeghez. A Gazprom novemberben bejelentette, hogy Észtországnak 1000 köbméter gázt 110-125 dollárért szállítana. Emellett az ország vezetői - akik az egy évvel ezelőtti békés forradalommal jutottak hatalomra - azzal vádolják a Gazpromot, hogy engedelmes eszköze a Kreml terveinek, amelyeknek célja megbüntetni Ukrajnát új, nyugat-barát irányvonala miatt.
Veszélyben a magyar gázellátás is?
A Gazpromnak nagy fejtörést okoz, hogy az ukrajnai csővezeték elzárása ne sújtsa a konszern közép- és nyugat-európai vásárlóit is, így többek között Magyarországot. Az ebbe a térségbe irányuló orosz gázszállítmányok 80 százaléka ugyanis Ukrajnán keresztül éri el a célországokat. Magyarországon évente mintegy 14 milliárd köbméter gáz fogy. Ebből 11 milliárd származik az orosz Gazpromtól, Ukrajnán keresztül. A többi hazai termelés, ami azonban 2010-ig előreláthatólag kimerül. Vezetékes kapcsolatunk van Ausztriával is, de ezen keresztül más országokból csak jóval drágábban vásárolhatnánk gázt, így ez gyakorlatilag megmarad biztonsági tartalékként.
Korábban sok elemző arra figyelmeztetett, hogy Oroszország a gyakorlatban nem tudja elkülöníteni az Ukrajnának szánt szállításait a Nyugat-Európának szánt tranzitgáztól. Az aggályok eloszlatása végett a Gazprom pénteken nyilvános próbát tartott, demonstrálva, hogy képes Ukrajnát kiiktatni a gázellátásból anélkül, hogy a lépés kihatással volna a nyugati szállítmányokra.
Alekszandr Medvegyev Gazprom alelnök pénteken közölte, hogy januártól - amennyiben nem születik megegyezés - csak a nyugat-európai fogyasztóknak szánt gázmennyiséget pumpálják majd a vezetékbe. De ha Ukrajna folytatja a maga részének lecsapolását (amit a Gazprom lopásnak minősít), akkor Nyugat-Európának (így Magyarországnak) húsz százalékkal kevesebb jut - tette hozzá Medvegyev.
Elkerülő vezeték épül
December közepén ugyanakkor elkezdték építeni a Balti-tenger alatti észak-európai gázvezetéket, amely közvetlenül juttatja majd el Németországba és több más európai országba a szibériai gázt. Az 1200 kilométeres gázvezeték elkerüli a kelet-európai tranzitországokat, köztük Ukrajnát és Lengyelországot is. Az állami ellenőrzésű Gazprom két német partnerrel, a BASF-fel és az E.ON-nal szövetkezett a Viborgtól az északkelet-németországi Greifswaldba vezető, tenger alatti csőszakasz megépítésére, de bevenne egy negyedik társat is, fenntartva 51 százalékos többségi hányadát. A negyedik partner 9 százalékkal részesedhetne a NEGP-konzorciumban. Az észak-európai gázvezetéket (NEGP) üzemeltető konzorcium részvényeseinek bizottságát Gerhard Schröder volt német kancellár vezeti majd.
Mihail Fradkov orosz kormányfő az építkezés elkezdésénél kijelentette, hogy az 5 milliárd dolláros beruházás szavatolni fogja az energiabiztonságot Európában. Az orosz miniszterelnök akkor reményét fejezte ki, hogy Ukrajna, amelyen át jelenleg az Nyugat-Európának szánt orosz gáz négyötöde tranzitál, figyelemmel kíséri a babajevói csőlerakást, és levonja a belőle adódó következtetéseket.
Forrás: fn.hu
|