Japánban két olyan robotot mutattak be, amelyek egy bizonyos funkciót maximális biztonsággal végeznek.
A Toshiba házirobot fejlesztésének eredménye a Sharp ear (éles fül) és az Attenda (vigyázó) fantázianevű robotok. Éles fül egy 43 centiméter magas 10 kilogrammos gömböc, amely hat mikrofonnal és egy intelligens hangfelismerő szoftverrel van ellátva.
A robot csak az előre beprogramozott tulajdonosoknak engedelmeskedik, mivel különbséget tud tenni a gazda és egy idegen hangszíne között. A hat mikrofon segítségével be tudja határolni, hogy merről szólt a parancs és arra fordul, vagy elindul a hang irányába üdvözölni a gazdit. A bádog házibarát még azt a feladatot is meg tudja oldani, ha ketten szólítják. Ebben az esetben először az egyik gazdát üdvözli, aztán a később szólóhoz fordul.
Attenda, a másik robot egy intelligens kísérő feladatait látja el, amennyiben a beépített alakfelismerő szoftvere segítségével nagy tömegben is kiveszi gazdája körvonalait, kísérő robot lévén elsősorban a hátát. Az azonosítást egy beépített kamera és egy gyors felismerő technológia segítségével végzi, amely nem az arcot, hanem a személy körvonalait, öltözékének színét és textúráját hasonlítja össze a beprogramozott mintával.
Ez a robot már tekintélyesebb, 90 centiméter magas és 30 kilogramm.
A feladata a gazdi követése, ami gyakran jár együtt az útban levő akadályok kikerülésével is.
Ennek érdekében egy ultrahang szenzort építettek bele, amivel meghatározza az akadály elhelyezkedését és megtervezi a kikerülését.
A Toshiba mérnökei most egy olyan roboton dolgoznak, amely az eddigi összes funkciót tudja, például a háztartás távvezérelhető berendezéseit kezeli, hangra és mobilhívásra is reagál stb. A cég szóvivője szerint a probléma elsősorban az, hogy minél több funkcióra képes egy robot, annál nagyobb méretűre kell tervezni, és nem céljuk házi monstrumok tervezése.
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/389117/