A Gazprom egyenlő az orosz állammal?
2006.01.08. 09:54
Az oroszországi kapitalizmus lényege, hogy senki nem tudja, mi mögött, ki áll, de ez nem is érdekel igazán senkit. Az azonban biztos, hogy a Gazprom egyenlő az állammal, hiszen itt olyan hatalmas összegekről van szó, hogy már egyáltalán nem mindegy, kik osztoznak rajta.
Nemes Gábor, a Magyar Rádió moszkvai tudósítója úgy véli, annak csupán tőkebehozó szerepe van, hogy külföldiek is vásárolhatnak Gazprom részvényeket, mert az állam nagyon ügyel arra, hogy ő felügyelje az energiaszektort gazdasági és politikai célok érdekében.
Az orosz kapitalizmus sajátossága az, hogy senki sem tudja, mi mögött ki áll. A Gazpromnál annyival egyszerűbb a helyzet, hogy ott az állam jelentős részesedéssel, ötvenegy százalékkal rendelkezik, de hogy ezentúl kik részesednek még a cégből, azt nem nagyon lehet tudni.
Bár az állami tulajdon nagyon fontos, de jelentős tulajdonrészei lehetnek olyan tőkéscsoportoknak is, amelyek erősen kötődnek a politikai elithez. A cég vezetője például Putyin volt stábfőnöke, az elnöki adminisztráció vezetője, ez egy olyan pozíció, ami tulajdonképpen őt teszi a legfontosabb emberré, sőt sokan azt mondják, hogy az orosz külpolitikát is ő irányítja a Gazpromon keresztül.
A Gazprom egyenlő a Kremllel, mármint a részvénytöbbséget illetően, egyébként pedig nagyon sokan benne lehetnek, Nemes Gábor azon sem lepődne meg, ha az elnöki adminisztráció tagjai nemcsak komoly posztokat viselnének a cégben, hanem maguk is részvényeket tulajdonolnának. Az orosz sajtóban ez egyáltalán nem téma, mert mindenkinek természetes, hogy ez a fajta kapitalizmus így működik.
A tudósító véleménye az, hogy az elmúlt napok történéseit nem a titokzatos tulajdonosok magánérdekei befolyásolták, sokkal inkább az állam érdekeiről volt szó, hiszen ennek az ukrán ügyletnek egyesek szerint két, mások szerint négy milliárd dollár haszna van egy év alatt; ez pedig nagy összeg, még oroszországi viszonylatban is, és egyáltalán nem mindegy, kik osztoznak rajta.
Forrás: Magyar Rádió Online
|