Tőzsdére kerül az osztrák posta
2006.01.16. 07:41
Ha a gyümölcs megérik, itt az ideje leszedni - kommentálta Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter a kormány döntését, amelynek értelmében az osztrák Post AG 49 százalékát hamarosan tőzsdére viszik.
Az állam a privatizáció után is megtartja 51 százalékos tulajdonrészét, amit nem is szándékozik áruba bocsátani - csitítja a kormány azokat, akik a szokásos ellenvetésekkel ellenzik a lépést. A szakértők egyetértenek abban, hogy a privatizációnak éppen itt az ideje: Ausztriában idén ősszel választások lesznek, ha tovább halogatnák az egyébként már évek óta fontolgatott intézkedést; a választási kampány túlságosan befolyásolná.
Emellett közeleg a postai teljes liberalizáció - határideje az Európai Unióban 2007. A posta vezetői arra is hivatkoznak, hogy a részben privatizált posta könynyebben jut majd a keleti terjeszkedéshez szükséges tőkeemeléshez, s így jobban kihasználhatja az ottani piaci előnyöket.
Utóbbi érvet a privatizáció ellenzői vitatják: a posta teljes forgalmának mindössze két százalékát teszi ki a keleti üzlet, és ez a részesedés stagnál. A magyar, cseh, szlovén, horvát és szlovák leányvállalatok közül nem is mindegyik vált be. A szlovéniai csomagszállító cégtől például az idén megvált az osztrák Post, mivel az negyedik éve veszteséges. Hogy a tavaly ősszel megvásárolt magyarországi Feibra (az ingyenes reklámok terjesztésére szakosodott vállalat) milyen eredményt mutat fel, az még a jövő zenéje.
A tőzsdei kibocsátás időzítéséről a privatizációs ügynökség, az ÖIAG dönt: a koncepció kidolgozásához már hozzáláttak. Valószínűsíthető a júniusi időpont. A jelenlegi becslés szerint a Post AG teljes értéke 800 millió és 1,5 milliárd euró közötti összegre tehető, ennek megfelelően 400-800 millió körüli lehet a bevétel. Az összeg elsősorban a kutatásra fordított költségvetési alapot gazdagítja majd.
A privatizáció már a tervezés időszakában is ellenállást váltott ki a postai dolgozók és érdekvédelmi szervezetük részéről. Bár a munkahelyükért aggódók számára mézesmadzagnak szánja a kormány, hogy a dolgozók is vásárolhatnak részvényt, ezt a szakszervezet nem tartja reális lehetőségnek, mondván, hogy a postások fizetése igen alacsony, abból ilyesmire nem telik. A kormány és az ÖIAG ugyanakkor vonzó részvényárral kecsegtet.
A lakosság a máris beharangozott sztrájktól, a díjszabás emelkedésétől tart. A posta folyamatosan téma: a nyáron hatályba lépő új postatörvény is elég vihart kavart már. Ez elsősorban felkészülés a liberalizációra, és ennek jegyében a teljes postaládarendszer igen költséges átalakítását tartalmazza. A jövőben tarthatatlan, hogy a postaládákba nem lehet küldeményt bedobni. A posta alkalmazottai - és csakis ők - egy egységes zárrendszeren keresztül férnek hozzá a ládákhoz, amelyeket azután a lakástulajdonosok egyénileg, külön-külön is nyitni tudnak. A csere a lakóközösségekre nagy terhet ró.
A Post egyébként jól zárja a 2005-ös évet, amelyre az ugyancsak sok vitát kiváltó kisebb postafiók-bezárások voltak jellemzők. A hagyományos feladatokon túl a megmaradt nagyobb hivatalokban papír- és irodaszer-árusítással is foglalkoznak: az ötlet bevált, s nyereséget hoz.
Forrás: nol.hu http://www.nol.hu/cikk/390838/
|