Ausztriában is sok a kényszervállalkozás
2006.01.25. 07:01
Teljesülni látszik az Osztrák Gazdasági Kamara óhaja: tavaly Ausztriában több cég alakult, mint az előző évben. A gyarapodás akkor is örvendetes, ha a cégalapítások között sok a látszatvállalkozás.
A külföldiek munkavállalási engedélyét kiváltó egyéni vállalkozásokat is beleszámítják a statisztikába. Utóbbiak persze nem csak a külföldiek számlájára írandók, tény azonban, hogy az új vállalkozások 80 százaléka egyszemélyes cég. A szakszervezeti szövetség szerint sok a kényszervállalkozás, amire a cégek kényszerítik alkalmazottaikat.
Az új céglapítók nyolc százaléka a munkanélküliséget váltotta ki a vállalkozással, 35 százalékuk nő, és az új cégek 90 ezer munkahelyet teremtettek.
Az összes újonnan alakult cég 37 százaléka kézműves, illetve kisipari tevékenységet űz; 29,7 százalék kereskedelmi, 22,9 százalék a tanácsadás és informatika területén szolgáltat, 9,6 százalék turisztikai, illetve szabadidős, 4,9 százalék szállítási és közlekedési. Mindössze egy százalékot tesz ki a pénzügyi, biztosítási ágazathoz tartozó új vállalkozások aránya.
Vannak persze furcsaságok is: 2500 új gipszkartonszerelő vállalkozás létesült - ehhez nincs szükség szakképesítésre. A szakemberek meggyőződése, hogy nagy részük egészen mással foglalkozik, mint amire jogosítványa szól.
Az új alapításokkal egyidejűleg 2005-ben minden korábbinál nagyobb volt a csődök száma - a növekedés 11 százalékos. Összesen 7018 vállalkozás nem tudott megbirkózni adósságával: az összes tartozás meghaladta a 2,4 milliárd eurót.
Szerencsére munkahelyteremtő vonzata van annak is, hogy tavaly nőtt az Ausztriában megtelepedett külföldi vállalkozások száma. A befejezett beruházási tervek száma tizenöt százalékkal nőtt az előző évihez képest: a 123 projekt rekordot jelent a külföldieket Ausztriába csalogató cég, az ABA (Austrian Business Agency) több mint húszéves történetében.
Ugyanakkor a befektetések kisebb volumenűek voltak, összértékük 217,9 millió eurót tett ki, szemben a 2004-es 282,6 millióval. Nőtt azonban az újonnan létrehozott munkahelyek száma, öt százalékkal. A befektetők többsége német, utána az olaszok, az amerikaiak és a japánok következnek. A németek túlsúlya nem utolsósorban az ausztriai társaságiadó-csökkentéssel magyarázható.
Forrás: nol.hu http://www.nol.hu/cikk/391698/
|