Emberi szerveket nyomtat a bioprinter
2006.01.27. 07:33
Emberi szervek nyomtatását lehetővé tévő biotintát és biopapírt fejlesztett ki három amerikai egyetem közös kutatócsoportja.
Emberi szervek nyomtatását lehetővé tévő biotintát és biopapírt fejlesztett ki három amerikai egyetem közös kutatócsoportja. A tudósok egy speciális háromdimenziós printer segítségével emberi erekre emlékeztető csöveket és szívizomsejteket hoztak létre – adja hírül az InfoPark innovációs hírlevele a Wired News nyomán. A kutatócsoportot a Missouri-Columbia Egyetem biofizika-professzora, Gabor Forgach vezeti a Nemzeti Tudományos Alap (NSF) ötmillió dolláros támogatásával.
A biopapírt kifejlesztő Glenn D. Prestwich, a Utah-i Egyetem professzora szerint a csoport májakat és veséket is tud majd nyomtatni, de ezzel a módszerrel leghamarabb 10 év múlva nyerhetünk emberi szerveket – írja a lap. A kutatás eredetileg az olyan biológiai „önépítő” mechanizmusok megértésére irányult, mint amilyen az embriók fejlődése.
Ugyan a DNS- és RNS-chipek – más néven a DNS- és RNS-lapka technológia – egy ideje már rendelkezésre állnak, eddig két dimenzióban nyomtatták őket. A szervnyomtatás kutatói azt is felfedezték, hogy a molekulákon kívül hogyan lehet a módszerrel szöveteket is létrehozni.
Az eljárás során egy őrlőgép először kinyomtat egy kis ív biopapírt, ami zselatinban és cukorban gazdag, hialuronan nevű anyagból álló zselé. Ezután néhány száz mikron átmérőjű sejtanyag-golyócskák formájában biotinta kerül a papír felszínére. A két fázis addig ismétlődik, amíg elegendő mennyiségű – általában két centiméter vastagságot elérő – réteg nem halmozódik egymásra, a közepén egy sejtekből álló gyűrűvel.
Az így létrejött, rétegzett alapanyag egy bioreaktorba kerül, ahol egy inkubációs szakasz során a sejtek fuzionálnak a körülöttünk lévőkkel. A biopapír nem csak állványként összetartja a sejteket, hanem táplálékként is szolgál, ezért a sejtek anyagcseréje folyamán egy része felemésztődik, a maradék felbomlik. Egy bioréteg kinyomtatása kevesebb mint két percet vesz igénybe, a sejtek összeforrása azonban egy hétig is eltarthat.
Helen Lu, a Columbia Egyetem Bioanyagok és Interfész Szövetmérnöki Laboratóriumának vezetője arra figyelmeztet, hogy a bionyomtatás nem ad választ arra a kérdésre, hogy például hogyan alakulnak ki az erek a bőrben. A Wired szerint a technológiát kifejlesztő kutatók sem becsülik túl találmányukban rejlő lehetőségeket. Forgach maga sem bocsátkozott messzire menő fejtegetésekbe azt illetően, hogy a gyakorlatban mit lehet majd elérni a szervnyomtatással.
Forrás: Transindex.ro
|