FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Alternatívák energiára

Alternatívák energiára

  2006.01.29. 08:40

Stockholmban már alkohollal mennek a buszok és nem kell csúcsforgalmi adót fizetnie annak, akik alternatív üzemanyagot használ. Állami ösztönzők Északon és nálunk.

Most, hogy az orosz-ukrán gázvita, meg ez a mostani mizéria ezzel a sarkvidéki hideggel mindenkit ráébresztett arra, amit persze e nélkül is tudva tudtunk, hogy tudniillik nem a legjobb dolog ekkora energetikai függésben lenni egyetlen országgal – szóval most nagyszabású tervek vannak, egyelőre még csak szövőfélben.

Hogy miféle megoldásoknak van valóságalapja, legalábbis belátható időn belül, ez még kérdés, az viszont nem, hogy valamit csinálni kell, és az a valami tengernyi pénzbe fog kerülni, annyiba, amennyit mi egyedül, ha megfeszülünk sem fogunk tudni kinyögni. Nyílván ezért is sürgeti a kelet- és közép európai országok összefogását a gazdasági miniszter.

A svédek már hamarabb észbe kaptak. Ők az olajárrobbanásból és a klímaváltozásból vonták le a szükséges következtetéseket, és már készen is áll a programjuk: a svéd gazdaság 2020-ig meg akarja szüntetni a kőolajfüggését. Ehhez persze azt is érdemes tudni, hogy a svédek az általuk felhasznált energiának a negyedét már ma is, úgynevezett megújuló forrásokból, például vízből nyerik, a gázfelhasználásuk pedig még a 2 %-ot sem éri el. A svéd autópark 10%-a pedig etanollal vagy biogázzal működik, mindkettő olcsóbb, mint a benzin.

Meglepő lehet a svéd kormány bejelentése, mely szerint 2020-ig függetleníteni akarja magát a szénhidrogén alapú energiaforrásoktól – véli Tábori György, a stockholmi magyar követség munkatársa, ugyanakkor nem gondolja, hogy ez csupán propagandafogás lenne, mert e mögött egy valóban komoly elgondolás van, és valóban elhiszik, hogy képesek lesznek rá.

A svédek előregondolkodását egyrészt az jelzi, hogy ez a bejelentés még a gázvita előtt megtörtént, másrészt pedig az, hogy ők már nagyon messze jutottak az alternatív energiaforrások használatában, hiszen a buszok már nem gázolajjal, hanem alkohollal működnek.

A svédországi benzinkutak egy része már alternatív üzemanyagot is árul, és hamarosan bezárásra kerülhet az, amelyik nem árul ilyet. Ennek egyik legfőbb oka Tábori György szerint az lehet, hogy a svédekben megvan az igény, hogy védjék a természetet és a környezetet, így nagyon megnőtt az alternatív üzemanyaggal működő autók iránt az igény. Ezek a kocsik ugyan körülbelül tíz százalékkal drágábbak, de a svédek gondolkodásába belefér, hogy a környezetért képesek akár többet is fizetni.

Kóka János gazdasági miniszter meggyőződése, hogy a gázellátási zavarnak volt jó oldala is, felhívta a politika figyelmét arra, hogy nem elég pusztán a gáz árával foglalkozni, de legalább ennyire fontos az ellátás biztonsága is. A legjobb energiapolitika az energiatakarékosságnál kezdődik, és Kelet-Európának azzal kell megküzdenie, hogy növekedjen a megújuló energiák részaránya, akár úgy, hogy a háztartások a megújuló energia használatára és a szigetelés modernizálására kapjanak támogatásokat.

A kormány egyik célja, hogy 2007-től a panellakások nagy részét fel tudja újítani, egy másik pedig az, hogy hogyan lehet már az energiatermelés oldalán átállni a szélenergia, a biomassza, nap- és hőenergia nagyobb hasznosítására.

Az ma már természetes Magyarországon, hogy van villany és van fűtés, de el kell kezdeni azon is gondolkodni – magyarázta Kóka János –, hogy hogyan tudnánk függetleníteni magunkat az egyre drágább és egyre korlátozottabb rendelkezésre álló fosszilis energiahordozóktól. Ezért is döntött úgy tavaly a kormány, hogy húsz százalékkal megemeli a megújuló energiából kitermelt áram kötelező átvételi árát, és ezzel segítsék a szélerőművek és biomassza-erőművek elterjesztését.






Forrás: Magyar Rádió Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom