FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek külföldről
Hírek külföldről : Váltás a Fed élén: távozott a világ központi bankára

Váltás a Fed élén: távozott a világ központi bankára

  2006.02.01. 08:55

Az amerikai sajtó egybehangzó méltatásától kísérve tegnap távozott a Federal Reserve elnöki tisztéből Alan Greenspan. Utóda, Ben Bernanke mindenféle ceremónia nélkül veszi ma át az amerikai jegybanki intézmény és ezzel együtt a monetáris politika irányítását.

Előzetes várakozások szerint a váltás a piacok számára lényegében észrevehetetlen módon megy végbe, mert az új elnök tapasztalt, öröklött stábbal dolgozik tovább. Ezzel együtt Bernanke nem kerülheti el, hogy a piacok bizalmát önmaga iránt külön is felépítse, ám ehhez legalább néhány FOMC-ülésnyi időre - azaz mintegy 4-6 hónapra - lesz szükség.

Alan Greenspan páratlan hagyatékához tartozik, hogy a hivatali idejére esett az amerikai gazdaság történetének leghoszszabb - nagyjából a kilencvenes évek egészét kitöltő - fellendülési időszaka.
Az elnöksége alatti három nagyobb megrázkódtatást (az 1987-es tőzsdei pánikot, az 1994-es mexikói, majd az 1997-1999-es ázsiai és orosz válságot) az amerikai pénzügyi rendszer szinte sértetlenül vészelte át, a két recesszió (az 1990-1991-es, illetve a 2001-es) pedig lényegében úgy múlt el, mintha csak valamiféle átmeneti pangás lett volna.

A méltatásában a Los Angeles Times ennél is tovább megy, és azt állítja, hogy Greenspan az egész világ központi bankára volt. Az általa teremtett hatalmas - és destabilizáló hatást egyelőre nem mutató - likviditástömegnek köszönhető, hogy Kínát az építődaruk erdeje lepte el, Indiában egyre többen élnek jólétben, a feltörekvő gazdaságok működtetéséhez az ott felhalmozott jelentős (Kínában például ezermilliárdhoz közelítő) dollártartalékok nyújtanak biztonságot. A kontraszt - írja a kaliforniai lap - rendkívül éles a két évtizeddel ezelőtti állapotokhoz képest, amikor a két ázsiai óriás még a lakosság gyakorlatilag teljes körére kiterjedő szegénységgel és gazdasági stagnálással küszködött.

Az 1987-ben beiktatott Fed-elnök hivatali idejének van azonban ennél lényegesen fontosabb jellemzője: az utóbbi 18 év során emelkedett tökélyre a monetáris politika teljes eszköztárának kezelése.
Ennek köszönhető, hogy a recessziótól - különösképpen a korábbi mély és elhúzódó gazdasági válságok megismétlődésétől - való félelem lényegében eltűnt az amerikai társadalomból. Az ázsiai verseny miatt megszűnő munkahelyek pótlására tömegesen jönnek létre újak, a lakosság fogyasztási kedvét az időről időre felröppenő katasztrófaprognózisok sem tudják lelohasztani. A múlt század harmincas éveinek gazdasági depressziója és az azt megelőző tucatnyi bankpánik mintha nem is létezett volna, de a hetvenes évek még viszonylag közeli pénzügyi megrázkódtatásai is eltűntek a kisember emlékezetéből.

A jelenség mögött a Greenspan-éra talán legfontosabb hagyatéka áll: kialakultak a pénzteremtés és pénzellátás finom mechanizmusai. Ezekkel mindig fenn lehetett tartani a megfelelő likviditástömeget, amely éppen elégséges volt a keresletcsökkenést vagy kontrakciót okozó hatások ellensúlyozására.
A szükséges többlet pénztömeget úgy tudták a gazdaságba juttatni, hogy az elég legyen a fogyasztás szintjének fenntartására, és közben infláció se támadjon.

A kereslet fenntartásán kívül a Greenspan-korszak fontos vívmánya volt, hogy a kritikus makrogazdasági folyamatokat és paramétereket is sikerült stabilizálni. Az interneten, sőt időnként a fősodratú sajtóban is legendák keringenek például arról, hogy a Fed vezényletével miként sikerül a részvénypiacokat megóvni az összeomlástól. A kilencvenes évek végén tapasztalt internetes boom után sokan beszéltek a dotkombuborék kipukkadásáról, holott valójában azt történt, hogy a léggömböt óvatosan leeresztették.
A Nasdaq-jegyzések 2000 márciusa utáni fokozatos és elnyújtott (közel 80 százalékos) hanyatlásában sokan egy szabályozott folyamatot látnak, ez - a korábbi pánikokkal és gyors összeomlásokkal szemben - páratlan fejlemény.

A Dow Jones ipari index évek óta a 10-11 ezer pont közötti sávban mozog. Az utóbbi hónapok erőteljes drágulása ellenére az aranypiac is a stabilizáltság jeleit mutatja, mert - eddig legalábbis - rendre beteljesületlenek maradtak egy újabb pusztító hatású aranyláz és pánik bekövetkeztére irányuló jóslatok. Az amerikai gazdaság tehát szemlátomást válságálló lett, az értékpapírpiacok mellett a dollár is stabil, jóllehet a hatalmas folyó fizetésimérleg-hiány miatt már néhány éve jósolják az amerikai valuta összeomlását. A stabilitást a mostani méltatások többnyire egyetlen dologra vezetik vissza, a Greenspan személyéhez kötődő bizalomra.

Vannak disszonáns hangok is. A brit The Guardian például mind az amerikai, mind a globális gazdaságra leselkedő súlyos veszélyeket lát az általa nyakló nélkülinek minősített pénzteremtésben. A lap idéz szakértőket, akik Greenspant teszik felelőssé az utóbbi évek során kialakult lakás- és ingatlanpiaci buborékért, a lakosság súlyos eladósodásáért, a megtakarítási ráták csökkenéséért és a globális gazdaság destabilizálásával fenyeget hatalmas külső hiányért.

A lap szerint az amerikai gazdaságba beépített likviditásteremtés és a vele járó kúszó infláció felelős az amerikai középrétegek helyzetének lassú, de folyamatos romlásáért, az ottani nyugdíjrendszer elkerülhetetlen válságáért. Enynyiben - írja a The Guardian - a távozó Fed-elnök hagyatéka koránt sincs biztonságban. A CNBC egyik kommentátora pedig évek óta ostorozta a szerinte a pénzt féktelenül teremtő Greenspant, aki "ha tüzet lát valahol - micsoda képzavar - elkerülhetetlenül némi likviditás odalöttyintésével válaszol".






Forrás: TőzsdeFórum Online
http://www.tozsdeforum.hu/index2.phtml?menu=0&submenu=onearticle&news_id=356922

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom