FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Földi telekommunikáció és műholdas hálózatok

Földi telekommunikáció és műholdas hálózatok

  2006.02.06. 05:54

Hogyan integrálhatók különböző típusú telekommunikációs szolgáltatások, hagyományos, mobil és műholdas hálózatok?

Milyen következményekkel jár az integráció, kihasználhatók-e az eltérő rendszerek előnyei, ha egyetlen architektúrában egyesülnek? Az izgalmas kérdéseket az európai uniós SAILOR projekt igyekezett megválaszolni.

Hozzászoktunk, hogy a hagyományos telekommunikációhoz fix vonalas infrastruktúrát, a mobilhoz sejtszerű hálózatokat, a legjobb minőségű kapcsolatokhoz és a one-to-many ("egy sokhoz") jellegű műsorszóráshoz műholdas architektúrákat használtunk.

Hosszú ideig fel sem merült, hogy miért külön-külön, és miért nem együtt, vagy hogy nem lehetne-e közös nevezőre hozni valamennyit? Az utóbbi években változott a helyzet: egyre több operátor nyújt vezetékes és mobil szolgáltatásokat is. A műholdas rendszereket azonban érintetlenül hagyták. Nem sokáig maradnak úgy.

Ég és Föld

A 2005. júniusban lezárult SAILOR demonstrálta: összekombinálhatók a földi és műholdas telekommunikációs szolgáltatások. Az egyébként "tengerészt" jelentő - és itt metaforaként is funkcionáló (például az éter hullámain navigálni) - szó a Satellite Integrated UMTS Emulator (Műhold által integrált UMTS utánzó) rövidítése.

Az UMTS (Universal Mobile Telephone Service), az univerzális mobiltelefon-szolgáltatás arra vonatkozik, hogy az adott frekvencián több mobiltelefon osztozhat. A vételi területet cellákra osztják, a más hálózatokkal (ISDN-nel, internettel) csomópontoknál találkozó maghálózatban kábelen és optikai vezetékeken keresztül továbbítják az adatcsomagokat.

Az elképzelések szerint a felhasználók egyetlen "univerzális" - az összes kommunikációs szolgáltatáshoz érvényes - számmal rendelkeznének. A kivitelezéshez azonban a műholdas architektúrákat valamilyen úton-módon integrálni kell a tőlük jócskán eltérő hagyományos földi infrastruktúrákkal (T-S-UMTS hálózat).

A SAILOR résztvevői bemutatóplatformot implementáltak. A platform teljes IP-kompatibilis UMTS-maghálózatból, hatékony (a műsorszóráshoz - broadcast - hasonló, de szélesebb körű) multicast eljárásmódokból és két (egy földi, egy műholdas) hozzáférés-hálózat emulátorból (access-network emulators) állt. Utóbbiak biztosították a források optimalizálását.

Bővülő szolgáltatások

"A platformot használva, olyan jövőbeli potenciális funkciókat tudtunk bemutatni, mint a tele-tanulás, vagy a tele-medicina" - értékel a projekt koordinátora, Arnoldo Giralda (Telespazio, Róma). Flexibilis szolgáltatásminőséget garantál, a műholdas technológiát használva nem csökken a hálózat teljesítőképessége, olcsó kommunikációs terminálok bevezetésével minimalizálhatók az új szolgáltatásokra fordított kiadások - összegzi a platform előnyeit a kutató.

Például nagy mennyiségű információ elküldéséhez csekély számú kommunikációs csatorna is elég.
A gyors adattovábbítás és a hangszolgáltatások mellett a műholdak lehetővé teszik, hogy korlátozott lefedettségű, vagy telefonszolgáltatással egyáltalán nem rendelkező területek is bekapcsolódjanak a "vérkeringésbe".

Fontos újdonság, hogy a hozzáférést kontrollálva, a szolgáltatások minősége szinten tartható, a túlterhelés/telítettség megelőzhető. A rendszer kapacitásának függvényeként fogadhat és utasíthat el híváskezdeményezéseket. Szintén komoly eredmény egy, bármely integrált földi/műholdas hálózat elrendezését optimalizáló szoftver, amivel az operátorok könnyebben megtervezhetik, hova helyezzék el az antennákat, stb.

A projektben a Telecom Italiahoz tartozó Telespazio, a római La Sapienza egyetem, az Aquilai Egyetem, a szintén olasz Space Engineering és Eutelis Italia, az Aacheni Műszaki Egyetem, a Siemens Austria, az Ericsson Hellas, a spanyol Integrasys és az Ascom nemzetközi ipari csoport vettek részt.





Forrás: index.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom