FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Google Earth: hogyan működik a XXI. század földgömbje?

Google Earth: hogyan működik a XXI. század földgömbje?

  2006.02.23. 05:55

A Google Earth az informatika segítségével közelebb hozza hozzánk a Földet - megjelenése óta hatalmas sikernek örvend.

De hogyan is működik a virtuális földgömb? Hogyan lehetséges, hogy egyik pillanatban még több ezer kilométer magasból szemléljük bolygónkat, a másik pillanatban pedig már a szomszéd kertben napozó nőt „nagyítjuk” a képernyőre?

A Google múlt év júniusában bemutatott virtuális földgömbje mára már hatalmas kultusznak örvend.
A híres program segítségével képesek vagyunk körberepülni a Földet és felkeresni nemcsak a természetes domborzati formákat, hanem a mások által létrehozott információ-halmazt is. De vajon hogyan lehetséges számunkra, hogy az űrből rázoomoljunk a házunk tetejére anélkül, hogy ez különösebb erőfeszítést okozna számítógépünknek?

Hogy megteremtsék a valósághű háromdimenziós ”égi repülést” a program tervezőinek le kellet küzdeniük az elsődleges akadályt: hogyan tegyék használhatóvá ezt az óriási adatforgalmat. Talán sokunkat meglep, de például a Föld egy méter felbontású képének letöltése még 10 Mbites internetkapcsolattal is 69 évbe telne, ugyanez 56Kbites modemmel pedig 12.400 évig tartana!

Hogy egyáltalán elküldhető legyen az interneten ez az adatmenyiség, a Google Earth féle virtuális földgömb egy kétdimenziós mozaikképsorozatból felépülő sokszög segítségével számítja ki a bolygó felszínének gömbszerűségét. Minnél messzebb van a felszíntől a néző perspektívája, annál kevesebb mozaikkép kell ahhoz, hogy megvalósítsák a gömbszerűség illúzióját, és ugyanakkor annál kisebb felbontásúak lehetnek ezek a mozaikképek.

Ahogy közelítünk, a számítógép felosztja a mozaikképeket több kisebb méretű, nagyobb felbontású mozaikképre, majd gömbbé formálja a sokszöget. Ez a folyamat minden zoomoláskor megismétlődik.
Ez annyit jelent, hogy a virtuális földgömbnek csupán le kell töltenie a nagyfelbontású adatot, amikor zoomol a felhasználó.

A virtuális földgömb a régi aduászt is beveti: a folyamat gyorsítása érdekében a számítógép gyorsítótárat (disk cache) veszi igénybe. A már megtekintett területek mozaikképeit a gépünkre menti a program, és ha visszatérünk rá, nem kell az internetről ismét letölteni, hanem a program egyszerűen betölti a gépünkön előzőleg elmentett adatokat.

A Google Earth a Google által 2004-ben megvásárolt Keyhole nevű szoftvergyártó cég gondozásában született. Trükkjeik közül a legtöbb nem titok: a mozaikképek ötletét a klímamodellezésben már régóta használják. De egy jól összerakott program a Google számítástechnikai erőforrásaival szinte csodákra képes. „Úgy gondolom, a Keyhole nagyon jó munkát végzett” – állapítja meg Michael Goodchild, a Santa Barbarai Kaliforniai Egyetem földrajztudósa. Lépten nyomon tanúi vagyunk ennek az elegáns tervezésnek.

Elfelejthetjük lassan a polcunkon porosodó ajándékba kapott öreg földgömbünket? Valósággá képes váltani a fantáziát a technika? Ha igen, a Google Earth mindenképpen benevezhet a feladatra.






Forrás: jox.hu

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom