Európai mini műholdat terveznek a Műegyetemen
2006.02.25. 09:07
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem diákjaiból álló két magyar diákcsoport tudományos műszereket tervez egy európai diákműhold fedélzetére.
Az Európai Űrügynökség Oktatási Irodája számos program keretén belül biztosít lehetőséget diákok és fiatal kutatók számára, hogy érdekes űrkutatási kísérletekbe kapcsolódhassanak be. Ezek egyike a SSETI (Student Space Exploration and Technology Initiative) program, amely kísérleti mini-műholdak megépítéséről szól.
A kisméretű - maximum 120 kilogrammosra tervezett - műhold tervezése és megépítése egy európai diákhálózat keretén belül valósul meg. A különböző feladatokat, mint például a hőháztartás, adatkezelés, meghajtás, detektorok, stb. európai egyetemen létesült diákcsoportok között osztották szét.
A magyar diákok mind az alaprendszerek, mind a tudományos műszerek építéséből kivehetik a részüket, ugyanis két tudományos műszer, valamint az SSETI Express meghibásodásáért felelős energiaellátó rendszer tervezését bízták rájuk. A műhold a fedélzetén több tudományos műszer is helyet kap, melyek a Föld fényképezése mellett a pálya mentén a plazma- illetve kozmikus sugárzási környezetet, valamint a beérkező sugárzás dózisát vizsgálják majd.
A magyar diákokból álló csapat munkája úttörő jellegű abból a szempontból, hogy teleszkópos elrendezésű félvezető detektorokat eddig még csupán alacsony földkörüli pályán használtak és az ESEO műholdon mérnék először magasabb pályákon is ilyen technológiával a kozmikus sugárzás dózisát. A Műhold pályára állítása 2008-ban várható.
Forrás: Hirtv.hu http://hirtv.hu/?tPath=/kultura/oktatas/&article_hid=85961
|