CeBit: offenzívában az ázsiai cégek
2006.02.27. 05:56
Az idén mintegy 6300 kiállítót várnak a világ legnagyobb technológiai és távközlési kiállítására, a CeBitre.
Az eseményen az idén 11 hazai kiállító vesz részt, közülük a 77 Elektronika Kft. olyan berendezést mutat be, amely az ADSL szolgáltatást teszi lehetővé a vezetékes hálózaton keresztül nagy távolságra, akár 10 kilométerre is.
Mintegy 70 országból közel 6300 kiállítót várnak az idei hannoveri CeBitre, közülük 3300-an Németországon kívülről érkeznek – olvasható az esemény internetes oldalán. Főleg az ázsiai vállalatok részéről nőtt meg az érdeklődés a világ legnagyobb technológiai és távközlési kiállítására iránt, a leginkább a kínai, hong kongi és dél-koreai kiállítók száma bővült. Kelet- és Közép-Európából is változatlan az érdeklődés a CeBit iránt, 200 kiállító érkezik a régióból, gyakorlatilag ugyanannyi, mint egy évvel korábban annak ellenére, hogy drasztikusan csökkentek a kiállításon való megjelenéssel kapcsolatos állami támogatások.
A tavalyi hannoveri rendezvényen 6270 cég vett részt, köztük 13 magyar. Az idei CeBit egyik központi témája a hétköznapjainkat egyre inkább átalakító digitális életforma terjedése lesz, amely a technológiák egymás felé közeledése révén válik lehetségessé. A látogatók a trenddel kapcsolatban négy tematizált zónában ismerkedhetnek a kiállítók újdonságaival. Ezek a televízió és szórakoztatás, a személyi számítógép és játékok, a kommunikáció és infrastruktúra valamint a mobilitás.
Magyarországról az idén 11 kiállító jelezte a résztvételét a CeBiten az esemény honlapján található adatok szerint. A kiállításon 1998 óta megjelenő 77 Elektronika Kft. egy tavaly kifejlesztett új berendezéssel jelenik meg az idén Hannoverben, amely az ADSL szolgáltatást teszi lehetővé a fix hálózaton keresztül nagy távolságra, akár 10 kilométerre is – közölte érdeklődésünkre Nagy Attila, a cég távközlési ágazatának kereskedelmi igazgatója. Jelenleg a rézérhálózaton keresztül a szolgáltatók maximum 4-4,5 kilométeres távolságra tudnak ADSL szolgáltatást nyújtani az előfizetőknek.
Ezzel szemben a felhasználók mintegy 10-15 százaléka a kapcsolóközpontokban lévő hozzáférési pontoktól (DSLAM) távolabb lakik, így jelenleg számukra csak a drága és idővel sávszélességben egyre jobban korlátozott vezetéknélküli adatátvitel jöhet szóba. A 77 Elektronika Kft. új berendezésének tulajdonságait a France Télécom és a német Deutsche Telekom szakembereivel közösen határozták meg, és a Cebit-en mutatják be először az európai és észak-afrikai piacnak.
A berendezésre egyébként komoly érdeklődés mutatkozik a már meglévő partnerek részéről, mintákat kértek többek között Vietnámba, Thaiföldre, Indiába és Sri Lankára is – tette hozzá Nagy Attila. A társaság számára a CeBiten való megjelenés az európai és észak-afrikai partnerek miatt fontos. Egyrészt jó alkalom a jelenlegi ügyfelekkel történő találkozásra, másrészt esetleges új partnerekkel is felvehetik a kapcsolatot ezekből a régiókból.
A tavaly több mint 5,5 milliárd forintos forgalmat elérő, az idén 15-20 százalékos további növekedést tervező cég a CeBiten történő megjelenésre összesen mintegy 12 millió forintot költ. Tavaly a költségekhez egymillió forintos állami támogatást kaptak, és az idén is pályáznak központi hozzájárulásra. Más régiók piaci jelenlétét szintén kiállításokon keresztül szervezi a 77 Elektronika Kft., mint például a február közepi mexikói Expo-Comm, júniusban a Szingapúrban megrendezésre kerülő CommunicAsia illetve szeptemberben a bakui Nemzetközi Telekom és IT kiállítás.
Főként a távközlési cégeknek nyújthat nagy segítséget a Watt 22 Kft. hálózatok távoli felügyeletét lehetővé tevő megoldása, amelyet az idei CeBiten mutatnak be nemzetközi szinten – mondta el érdeklődésünkre Tímár Balázs, a társaság technikai tanácsadója. A hannoveri rendezvényen első alkalommal megjelenő cég eszköze modemes kapcsolaton keresztül (vezetékes, vagy mobil telefonhálózaton) nyújt távoli elérési lehetőséget.
Az eddig elsősorban távközlési hálózatok építésével és tervezésével foglalkozó cég két éve kezdte fejleszteni saját hálózat felügyeleti megoldását. A rendszer egy alternatív hálózaton keresztül biztosít hozzáférést az eszközök helyi menedzsmentjéhez, valamint tápellátásának vezérléséhez. Az eszközt már a Magyar Telekom és az IP Park számára is értékesítettek.
A CeBiten teljesen saját erőből önálló standon megjelenő társaság ugródeszkának szánja az eseményt, egyfajta előreklámnak a komolyabb szakmai rendezvények előtt közölte Tímár Balázs. Az 1996-ban alakult Watt 22-nél más irányú fejlesztésekbe is belekezdtek, így például internet alapú hálózatok üzemeltetésére és szolgáltatására alkalmas megoldáson dolgoznak.
Forrás: Világgazdaság Online
|