Svájci támogatás az új tagoknak
2006.02.28. 06:04
A következő öt évben egymilliárd svájci frank (mintegy 645 millió euró) támogatást nyújt Svájc az EU tíz új tagállamának, amelyből Magyarország 130 millió frank erejéig részesedik.
Az erről szóló memorandumot tegnap írták alá Brüsszelben. A magyar–svájci kétoldalú megállapodás tervezetét március végére ígérik berni illetékesek. Lapunk értesülése szerint kedvezményezettként a régiókat részesítenék előnyben.
Hosszú ideig folytak a tárgyalások az Európai Bizottság és Svájc között arról, miként kompenzálja a kibővült belső piac használatáért az új tagállamokat – tájékoztatta lapunkat Rapcsák János kormány-főtanácsadó, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal illetékese.
Két vitatott kérdés miatt késett a megegyezés. A tíz új tagállam rendelkezésére bocsátott egymilliárd svájci frankos alap eredeti elnevezése még tartalmazta a „kohéziós” jelzőt is, amelyet az ugyancsak kohéziós országnak számító Görögország, Portugália és Spanyolország kifogásolt. Álláspontjuk az volt, hogy vagy részesednek a támogatásból, vagy nem használhatják a kohéziós megjelölést. Svájc nem ismerte el jogosultságukat, és az utóbbi megoldást választotta.
Vita alakult ki Máltával is, amely a legsűrűbben lakott új tagállamként igényt tartott arra, hogy a forráselosztásnál vegyék figyelembe ezt a tényt. Ebben az ügyben végül kompromisszum született: a földközi-tengeri ország megkapja a rá eső 2,994 millió eurós részt, és népsűrűsége miatt előnyt élvez a kiemelt projekteknél, amelyekre kétmillió frankot szán Svájc. Magyarországgal ugyancsak több egyeztetés zajlott már le – tájékoztatta lapunkat Rapcsák János.
Miután Bernben megfogalmazódott a szándék, hogy elsősorban az elmaradott régiók kapjanak ebből a támogatásból, a svájci illetékesek Észak-Alföld és Észak-Magyarország régióban jártak „helyszíni szemlén”. Meg nem erősített hírek szerint március végére ígérik svájci részről a kétoldalú megállapodás tervezetét.
Ebben várhatóan elsőbbséget élveznek azok a környezetvédelmi és infrastrukturális beruházások, amelyek nehezen lennének támogathatók az uniós kohéziós és strukturális alapokból. Szintén nagy eséllyel bekerülhet a svájci felzárkóztatási alapból támogatható területek közé a kis- és középvállalkozások, a kulturális örökségvédelem, a kutatás-fejlesztés, oktatás, képzés és az élhető környezet témaköre.
Forrás: Világgazdaság Online
|