Csökkentene az energiafüggőségen az EU
2006.03.05. 08:05
Az Európai Unió közös energiapolitikájáról szóló bizottsági előterjesztés a márciusi EU-csúcson kerül a tárgyalóasztalra.
Az elérendő célok között kiemelt szerepet kap az orosz szállításoktól való függőség mérséklése. Az unió által importált földgáznak jelenleg 40 százaléka származik Oroszországból.
Egységes energiapolitikát kell kidolgoznia az Európai Uniónak – jelentette ki José Manuel Barroso a washingtoni Georgetown Egyetemen tartott beszédében. Az Európai Bizottság elnöke a jövő hónapban teszi le az asztalra energiapolitikai javaslatait, amelyben várhatóan az USA-val való szorosabb együttműködés is szóba kerül, és amelyet a március 24-i EU-csúcsértekezleten tűznek napirendre.
Az elérendő célok között kiemelt szerepet kap az orosz szállításoktól való függőség mérséklése. Az Európai Bizottság szerint az unió már 2000-ben importból fedezte energiaszükségletének 50 százalékát, és ez az arány 2030-ra a számítások szerint 70 százalékra nő – cikkezik a Napi Gazdaság.
Az unió által importált földgáznak jelenleg 40 százaléka származik Oroszországból, de 25 év múlva ez az arány akár 60 százalékra is emelkedhet. Oroszország pozícióját erősíti, hogy hatalmas, a globális tartalék egyharmadára rúgó földgázkészlete felett lényegében egyetlen cég, a kitermelés 70 százalékát adó, állami irányítás alatt álló Gazprom rendelkezik.
A szállítás bizonytalanságáért, amelyből az év elején több ország is keserű leckét kapott, jelentős részben az Ukrajnán áthaladó vezeték okolható. Ennek kiiktatását célozza az orosz fél tavalyi bejelentése, amely szerint Szentpétervár és a német Greifswald között a Balti-tenger alatt 5 milliárd eurós beruházással gázvezetéket építenek. Az Oroszországgal folytatott tárgyalások mindazonáltal lassan haladnak; az elemzők szerint sok múlik majd azon, hogy az EU támogatja-e Oroszország WTO-tagságát.
Az orosz gáz arányának csökkentésére a legígéretesebb partnernek Algéria tűnik. Az EU földgázimportjának 30 százalékát adó észak-afrikai ország gazdasága csaknem egészében a kőolaj- és gázkitermelésen alapul, és a legjelentősebb kereskedelmi partnere az EU: Algéria exportjának 63 százaléka az unióba irányul, az importnak pedig 58 százaléka származik onnan, mindez az unió tárgyalási pozícióját is erősíti. Az EU harmadik legnagyobb gázszállítója az import 25 százalékát adó Norvégia.
Az Európai Unió kőolajkészletei a földgázkészletekhez hasonlóan szerények, az Európai Bizottság becslése szerint 2003-ra a blokk már 90 százalékban az importra lesz utalva. Az unió kőolajexportjának jelenleg mintegy 40 százaléka származik az OPEC-tagállamokból. Az unió energiapolitikusai nagy reményeket fűznek a 2005 júliusában Norvégia, Oroszország, az Egyesült Államok és az EU által aláírt Északi Energia Agendához, amelynek célja a Barents-tenger alatti olajmezőknek, a természetvédelem szempontjait is figyelembe vevő kiaknázása.
Forrás: Magyar Nemzet Online
|