Az Európai Unió energetikájának egyik legfontosabb célja az országok közötti együttműködés, a szolidaritás fokozása - hangzott el tegnap az Országgyűlés Vadásztermében, ahol hét térségi ország, valamint az Egyesült Államok energiaügyekért felelős kormányzati vezetője tartott közös sajtótájékoztatót.
Kóka János magyar gazdasági miniszter kérdésünkre elmondta: az Európai Unió hét elején elfogadott
Zöld könyve - amely e témában tartalmaz irányelveket - a szükséges fejlesztések érdekében 20 évre mintegy ezermilliárd eurós költséget irányoz elő. Hogy ezt mely tagállamok milyen formában pénzelik, egyelőre nem tisztázott: ezek a számítások az év végére készülnek el. Mindazonáltal - tette hozzá - egy részt akár az unió évi 50 milliárd eurós igazgatási költségeiből is el lehetne különíteni e célra.
Mint fogalmazott, az EU 2007-től 2013-ig tartó költségvetése már azelőtt elkészült, hogy januárban az Oroszországból származó gáz ellátási bizonytalanságai ráirányították volna a figyelmet a problémára.
A felszólalók egyébként nem rejtették véka alá, hogy az együttműködés és a mostani miniszteri egyeztetés is ennek apropóján jött létre. Kóka kérdésünkre úgy vélte: a fejlesztéseket alapvetően a cégek versenyén alapuló elvek mentén lenne szerencsés létrehozni, de egyes területeken állami ösztönzőknek is van helyük.
Azon újságírói kérdésre, miszerint mit szólnak az orosz gázt képviselő Gazprom több uniós országra - többek között hazánkra is - kiterjedő tulajdonszerzési törekvéseihez, Kóka János leszögezte: alapvetően nem ellenez semmifajta tulajdonváltást. Emellett azonban szükségesnek tartotta az ilyen ügyletek megfelelő energia- és versenyhivatali, valamint fogyasztóvédelmi ellenőrzését. A Szlovákiát képviselő gazdasági miniszter Jirko Malchárek hozzátette: az országok közötti együttműködés nem "valaki ellen" irányul.
(A szlovák gázszállító vezeték már ma a Gazpromé.)
Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/397690/