FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek külföldről
Hírek külföldről : Stagnál az olaj árfolyama

Stagnál az olaj árfolyama

  2006.03.20. 08:53

63 dollár környékén ingadozott az olaj árfolyama az elmúlt három kereskedési napon.

Az amerikai könnyűolaj, a crude árfolyama a kedvező amerikai tartalékadatok, az évszaknál kedvezőbb észak-amerikai időjárás, az OPEC kitermelési kvótájának szinten tartása ellenére nem csökken. Jelenleg 62,99 dollárt fizetnek a fekete arany ezen kontraktusáért. A földgáz árfolyama ismét a 7 dolláros szint alá csökkent vissza, miután az 1000 köbláb gázt megtestesítő kontraktus ára az elmúlt héten jelentősen drágult. A Henry Hub-ot jelenleg 6,99 dolláron jegyzik.

Nigériában továbbra is áll a kitermelési kapacitások mintegy ötöde a militánsok támadásai miatt, így Amerika egyik legnagyobb ellátójánál lévő belső konfliktus is az olaj árfolyamának emelkedése irányába hat. A mintegy 300 ezer hordós olajexport kiesés ellenére az amerikai olajtartalékok 1999 óta nem látott szintre emelkedtek.

Az amerikai tartalékok emelkedése azonban nem volt képes hosszabb távon befolyásolni az olaj árfolyamának alakulását, melyet az iráni atomvita miatti félelmek is egyre feljebb hajtottak az elmúlt időszakban. Irán továbbra sem akar lemondani az atomfejlesztési jogáról. Az ENSZ már megkapta a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség jelentését, de a várakozásokkal ellentétben még nem hozott határozatot.

A döntés nehéz lehet, hiszen akár egy újabb közel-keleti háborúhoz is vezethet, amely az egekbe emelheti az olaj árfolyamát. Irán ugyanis az OPEC második legnagyobb kitermelője Szaúd-Arábia után. A világpiacról kieső olajat pedig az olajtermelő országok nehezen, vagy egyáltalán nem tudnák pótolni. Így egy esetleges háború komoly hatással lehetne a világgazdaság növekedésére is.

Szerdán ismét közzéteszi az amerikai Energia Információs Ügynökség az amerikai tartalékadatokat, melyek várhatóan most is a tartalékok jelentős növekedését fogják mutatni. Ez rövidtávon ismét csökkentheti az olaj árfolyamát, de a 60 dolláros szint áttöréséhez nem valószínű, hogy elegendő lesz, de csökkentheti az ellátási aggodalmakat.

Az OPEC február után márciusban is csökkentette a 2006-os átlagos olajfogyasztásra adott előrejelzését.
A februári napi 84,64 millió hordós becslést napi 84,5 millió hordóra csökkentette, amely 1,8%-os növekedést jelent a 2005-ös átlagos napi olajfogyasztáshoz képest. Az olajkitermelő országok februárban napi 29,7 millió hordó olajat hoztak a felszínre, amely jóval az elfogadott 28 millió hordós kvóta felett van. Ez egyébként a januári termeléshez képest 0,16 millió hordós növekedést jelent.

Az olajfogyasztás várakozásoknál kisebb bővülése, az OECD országok tartalékainak jelentős növekedése, a világ olajfogyasztásának várakozásoknál kisebb bővülése és az OPEC második negyedéves túltermelése azonban egyre nagyobb nyomást gyakorolhat az olaj árfolyamára, amely lassan csökkenésnek indulhat. Ehhez persze a geopolitikai összetűzések miatti aggodalmak csökkenésére is szükség van.






Forrás: TőzsdeFórum Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom