FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Papír helyett virtuális urna?

Papír helyett virtuális urna?

  2006.04.26. 07:55

Az elektronikus szavazás olcsóbb, gyorsabb és pontosabb - állítják szakértők. Az ilyen rendszerek működőképességét számos uniós tagállam tapasztalatai igazolják, de nálunk a pártok egy része hallani sem akar a virtuális urnákról.

Még gyorsabban és pontosabban, s nem utolsósorban jóval olcsóbban is működhetne a magyar választási rendszer, ha bevezethetnék az elektronikus szavazást - állítja a szakma. A Magyar információs társadalom stratégia címet viselő, az informatikai tárca által 2003-ban kibocsátott dokumentum szerint már elő is kellett volna készíteni az elektronikus szavazás bevezetését szolgáló mintaprojektet, ám ennek érdekében egyetlen érdemi lépés sem történt.

Az ok egyszerű: a politikai erők közötti kölcsönös bizalomhiányban még a kísérletek sem kezdődhettek meg. A helyzetet jellemzi, hogy a négy parlamenti pártnak tavaly, a választási eljárásról szóló törvény módosítása során még arról sem sikerült megegyeznie, hogy a választói névjegyzéket elektronikus formában és központilag állítsák elő.

Az új módszerek iránt más uniós tagállamok nálunk jóval fogékonyabbnak bizonyultak. Például az EP-választáson Belgiumban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban és Portugáliában is alkalmaztak különféle elektronikus rendszereket. Igaz, részben öszvérmegoldásról volt szó: a szavazólapot szkennerbe helyezték, s a leolvasott adatokat számítógéppel összesítették.

Az elektronikus szavazás során az egyik legfontosabb kérdés az: miként biztosítható, hogy mindenki csak egyszer voksolhasson. Választási szakértők szerint ez személyi kóddal megoldható, miként az is, hogy a kódot utóbb ne kapcsolhassák össze a leadott vokssal. Ez utóbbi problémára legutóbb osztrák szakértők találtak megnyugtató megoldást.

Az informatikai hálózatot is képesek megvédeni - a parlamenti választásnál egyébként nem tapasztaltak hackertámadást -, így a rendszer bevezetésének nincs technikai akadálya. Ez a módszer a külföldi voksolással kapcsolatos anomáliákra is megoldást kínál: nem kellene hazaszállítani az urnákat és egy hetet várni a hivatalos eredményre. Az igazolással szavazók esetében is nagyobb biztonsággal kerülhetnék el a viszszaéléseket, ráadásul a nem lakóhelyükön szavazók az ország bármely pontján a saját körzetük jelöltjére voksolhatnának. És nincs többé tévedés, a gép gyorsan és pontosan számol.

Az viszont tény, hogy az érintőképernyős szavazógépek beszerzése többmilliárdos kiadást jelent - a 11 ezer szavazókörre kiterjedő adatátviteli hálózatról és a szoftverkörnyezetről nem is beszélve -, ám a költségek egy része megtérülne. A parlamenti választás lebonyolítására az idén ugyanis több mint hatmilliárd forintot fordítottak, és ebből csak a szavazólapok előállítása és szállítása milliárdos tétel volt. Ám az elektronikus szavazás bevezetését nem csak költségvetési megfontolások indokolnák; azt a választási rendszer átalakítását, az e-közigazgatás kiterjesztését már ma is szorgalmazó EU kényszerítheti majd ki.

Az érintőképernyőtől az internetig

Néhányan nálunk jóval bátrabbnak bizonyultak - száműzték a papírt. A franciák és a portugálok csak néhány településen próbálhatták ki, de Belgiumban már 3,2 millió ember szavazata került virtuális urnákba. A korábbi próbálkozások után az érintőképernyős rendszer mindenütt hibátlanul működött. Svájcban az internetes szavazással kísérleteznek. A világhálót Hollandiában is használták már ilyen célra: az EP-választáson ötezer külföldön élő holland adhatta le voksát az interneten keresztül, a finnek pedig azt fontolgatják, hogy jövőre a mobiltelefonos voksolást is lehetővé teszik.





Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/401932/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom