FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek külföldről
Hírek külföldről : Az EU megtizedeli a vállalkozók támogatását

Az EU megtizedeli a vállalkozók támogatását

  2006.04.27. 07:45

Tizedére eshet vissza a vállalkozások állami támogatása egyetlen uniós paragrafusváltozás miatt. A de minimis szabály azt határozza meg, hogy hol van a határa az állami segítségnek és a tiltott piaci beavatkozásnak.

Százezerről százötvenezer euróra emelné az Európai Bizottság az egy cégnek korlátozás nélkül adható állami támogatás értékét - ez a jó hír. Így már akár (árfolyamtól függően) 37-40 millió forint állami támogatást is lehet majd nyújtani egy cégnek anélkül, hogy azt jóvá kellene hagyatni Brüsszellel.
A de minimis támogatások - nevükből fakadóan - olyan alacsonyak, hogy nem minősülnek a versenyt korlátozó tényezőnek, és ezért nem is kell róluk külön jelentést tenni - minden másról igen. Feltétel, hogy a három éven belül egy adott cégnek jutatott támogatás nem érheti el a meghatározott összeget.

Magyarországon most a legtöbb vállalkozói juttatás belefér ebbe a kategóriába: mivel az állam a piaci hitelek kamataihoz vagy a hitelekre adott garancia díjához ad pénzt, csak a legnagyobb cégek maradnak ki az állami támogatások jótéteményeiből. Így az emelés elvben csak a támogatottak körét szélesítené, és nagyobb hitelek költségvetési segítését is lehetővé tenné. De csak elvben. Egyetlen apró módosítás ugyanis a visszájára fordítja a változtatást. Az unió ezzel valójában nem a felével emeli a támogatási határösszeget, hanem inkább tizedeli azt.

A rossz hír, hogy az Európai Bizottság egy hangyányit változtatni tervez a szabályokon, és úgy gondolja:
az emelés után nem a támogatás konkrét összegét, hanem az érintett ügylet értékét kellene a számítás alapjául venni. Magyarán: egy állami támogatású hitel esetében nem a költségvetés által fizetett kamatrész számítana, hanem a kölcsön teljes összege kamatokkal együtt. Vagyis: eddig a kamattámogatás mértéke nem lehetett magasabb, mint 25-26 millió forint (százezer euró), most a kölcsön korlátja lesz 37-38 millió forint (150 ezer euró). A bizottsági érv egyszerű: a mostani rendszer a szabályok kijátszását teszi lehetővé.

Az uniós cél az, hogy az államok ne avatkozzanak a piaci folyamatokba - márpedig, ha a támogatással megkapott hitelhez olyan cég jut, amely ezt egyébként nem kapta volna meg, akkor a beavatkozás mértéke a kölcsön összegével egyenlő.

Ezzel viszont a közepes vállalkozások biztosan ki lesznek zárva a támogatásból - ám egy kisebb céget is könnyen utolérhet a végzet. Előfordulhat például, hogy kizárják az uniós vállalkozásfejlesztés (a GVOP) támogatásai közül, mert rendelkezik Széchenyi-kártyával. A támogatások ugyanis összeadódnak.
Az uniós terv tulajdonképpen feleslegessé teszi a Vállalkozások Bankjának létrehozását is: a 30-35 milliósnál nagyobb hitelektől elbúcsúzhatna az MFB, az Eximbank és MEHIB, és a Hitelgarancia Zrt., vagy az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány is.

Az uniós miniszterelnökök csúcsértekezletén még nem erről volt szó - mondja Radnai György, a Hitelgarancia Rt. vezérigazgatója. Ott a tagállamok az értékhatár emeléséről állapodtak meg - akkor
300 ezer eurós határról volt szó, és technikai módosításról nem. Szerinte nem az a fontos, hogy cégének a hitelezési - hitelgarantálási - lehetőségei csökkennek majd, hanem hogy a vállalkozások támogatási lehetősége szűnik meg. A bizottsági javaslat "bizonyára félreértésen alapszik" - vélekedett, és azt mondta: Magyarország mindent megtesz, hogy a helyzetet orvosolja.

Erre vélhetően több tagállam készül - igaz, tiltakozni alig van idő. Május 12-én a tagállamok az úgynevezett nyílt konzultációs eljárásban mondhatják el kifogásaikat az Európai Bizottság javaslatával szemben - ám ezt a testületnek nem kell figyelembe vennie. Számunkra negatív döntés esetén egyetlen esély marad a jelenlegi támogatások megőrzésére: a hosszadalmas és bizonytalan kimenetelű notifikációs eljárás.
Ekkor az Európai Bizottság minden egyes támogatási formát külön minősít - egy több száz oldalas, meglehetősen kusza joganyag alapján. Így vagy maradhatnak majd a magyar támogatások, vagy nem.







Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/402062/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom