Mobilok helyett multimédiás kéziszámítógépek
2006.05.05. 07:16
Vége a kamerás telefonok korának. Ez a mondat persze csak a második részével együtt igaz, nevezetesen, hogy jönnek a multimédiás kézigépek, ahogy Anssi Vanjoki, a Nokia egyik vezetője fogalmaz: multimédia- komputerek.
Tavaly 800 millió mobiltelefont adtak el a világon, s viszonylag szerény, mintegy 10 milliós tételt képviselnek a smartphone-ok, azaz az okostelefonok. Sokatmondó információ viszont, hogy ezek között 5 millió darab Nokia N-szériás készülék volt, melyeknek közös ismertetőjegye, hogy az átlagnál jóval fejlettebb és jobb minőségű kamerákat, kép- és hangkezelő programokat építettek beléjük. Hovatovább van olyan modell, amelybe az optikáiról híres Carl Zeiss cég szállította a lencséket.
Ez az első hallásra száraz piaci információ azonban jóval többet jelent, nevezetesen, hogy a felhasználók körében akkor lesz mindinkább népszerű a mobiltelefonba épített kamera, ha annak minősége megközelíti a hagyományos kompakt gépekkel elérhető minőséget, ha a mobilos képről ugyanúgy lehet papírképet nagyítani, vagy ugyanúgy lehet szerkesztgetni, webes albumba rendezni, mint ahogy a digitális kameráknál már megszokták. Tehát: ha a mobiltelefonba épített extrák kiváltanak egy másik eszközt, akkor a szolgáltatás népszerű lesz, ha az embernek minőségi kompromisszumokat kell kötnie, és csak a bosszankodás marad, akkor a szolgáltatás megy a levesbe.
A mobil képkezelés nem ilyen, s ezt már az elmúlt években fanyalgók is belátták. A legújabb telefonokban, mint a Nokia N80-ban már három megapixeles kamera található, az emberek MMS üzenetek milliárdjait küldözgetik, miután mobiltelefonjukon meg is szerkesztették azokat. S hogy miért beszél a Nokia multimédia komputerekről? Az okostelefonok alá épített hardverek ma már olyan erősek, hogy valóságos multimédiás funkciókat vehetünk velük igénybe.
Nyáron jelenik meg az N-93-as modell, amely jobban hasonlít egy digitális videokamerára, mint egy hagyományos mobilra, ennek megfelelően persze jóval nagyobb is, mint egy "rendes" mobiltelefon. A Carl Zeiss lencsékkel és háromszoros optikai zoommal felszerelt mobil másodpercenként harminc képkockát tud rögzíteni 640x480 pixeles felbontásban, ami elég jó minőség egy közepes tévén való lejátszáshoz, ráadásul analóg videokimenete is van, hogy a tévére lehessen kötni. A mobilhoz adott Adobe Premiere Elements szoftver segítségével a filmek DVD-re is kiírhatóak.
Mindezek tetejébe egy új eljárással az is lehetővé válik, hogy egy közös wap- és web- szolgáltató albumába egyetlen kattintással felküldhessük a jól sikerült képeket és videókat, melyek aztán mind a mobiltelefon képernyőjén, mind a PC-n, az interneten is megnézhetők. A felhasználó maga állíthatja be, hogy publikus albumot hoz létre, vagy egy jelszó segítségével csak barátainak, üzletfeleinek engedélyezi a képnézegetést. A magyar felhasználók előtt máris hatalmas adatátviteli díjak jelenhetnek meg, lévén a nagyméretű fájlok küldözgetése - itthon - nem olcsó mulatság. Németországban azonban már lehet kapni átalánydíjas GPRS adatcsomagot 9,99 euróért, ami egész más megvilágításba helyezi az előbb részletezett szolgáltatást.
Forrás: nol.hu http://www.nol.hu/cikk/402911/
|