Kék kártyával csábítaná a képzetteket az unió
2006.05.16. 06:02
Európán kívüli képzett bevándorlókkal erősítenék az uniót brüsszeli szakemberek. Az EU-nak viszont még az új tagállamokkal szemben is van adóssága.
Lehet-e a kocsit a lovak elé fogni, azaz nyitni uniós szinten Ázsia és Afrika felé, amíg az új tagállamok munkavállalói és cégei továbbra is hátrányban vannak Nyugat-Európában? - a jól ismert vitát ezúttal csak felmelegítette a Bruegel brüsszeli kutatóintézet minapi javaslata. Mint arról elsőként a Bruxinfo beszámolt, a szakemberek szerint az EU-nak több képzett bevándorlót kellene integrálnia a lelassult gazdaság fellendítése érdekében. A javaslat szerint ausztrál, kanadai és svájci mintára kékkártya-rendszert dolgoznának ki; az egyetemi végzettségűek automatikusan bekerülnének az adatbázisba.
A magasan képzett bevándorlók esetében csak öt százalék a munkanélküliség aránya az EU-ban, ráadásul a közhiedelemmel ellentétben elég kevesen vannak. Franciaországban például az évi 150 ezer új bevándorló döntő többsége nem is munkavállalási, hanem családegyesítési céllal érkezik.
A bevándorlás ésszerű növelése az EU válasza lehetne az aggasztó mértékű elöregedésre - az Európai Bizottság szerint 2030-ig 20,8 millió fővel (6,8 százalékkal) csökken a munkaképes korúak száma a kontinensen. A gyerekek és a fiatalok akkorra a jelenleginél 18 millióval lesznek kevesebben, míg a 80 évnél idősebbek - a jobb életlehetőségeknek, magasabb várható élettartamnak köszönhetően - háromszor annyian lesznek, mint most.
Hiába viszont az ésszerűség, amikor az új tagállamok - az általános megítélés szerint joggal - először a saját jussukat követelik.
Európai parlamenti képviselők követelésére az illetékes EU-biztos, Franco Frattini le is szögezte: az uniós állampolgároknak előnyt kell élvezniük a többiekkel szemben. Ez a tartózkodási engedélyek kiadásában már érvényesül is - egy május elején életbe lépett, kötelező érvényű uniós irányelvnek megfelelően.
A munkavállalásban és a szolgáltatásokban azonban elég vegyes a kép. Az újonnan csatlakozott közép- és kelet-európai országok nehezen értik, hogy amikor mondjuk Németországban a legtöbb foglalkozási ágban 2009-ig bizonyosan nem léphetnek szabadon állásba (sőt lehet, hogy 2011-ig), akkor miért kell kékkártyával befogadni az Európán kívülieket?
Európai önéletrajzot a netről
Megújult honlappal ünnepli egyéves születésnapját a Nemzeti Europass Központ. A szervezet legfontosabb feladata az Europass dokumentumok hazai bevezetése, amelyeket az állampolgárok önkéntes alapon, Európa-szerte használhatnak végzettségük, szaktudásuk, kompetenciáik igazolására. Az öt részből álló dokumentumcsalád - önéletrajz, nyelvi útlevél, oklevél-melléklet, bizonyítványkiegészítő, mobilitási igazolvány - célja a külföldi munkavállalás és tanulmányok segítése.
A honlapon a dokumentumok kitöltési útmutatói mellett letölthető önéletrajz- és Europass nyelvi útlevélsablon is 25 nyelven. Megszületett a magyarországi angol nyelvű Europass bizonyítványkiegészítő és Europass oklevélmelléklet is - utóbbi kibocsátása március 1-jétől kötelező a felsőoktatási intézményekben a megszerzett diplomával együtt.
Forrás: nol.hu http://www.nol.hu/cikk/403991/
|