FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Arcfelismerés a weben

Arcfelismerés a weben

  2006.05.29. 08:14

A Riya nevű internetes cég weboldalára miután feltöltöttük fotóalbumainkat, kijelölhetjük, és beazonosíthatjuk a fotókon szereplő személyeket.

A kezdeti tanítás után a Riya felismeri a képeken látható embereket és a hosszadalmas manuális felcímkézés helyett, automatikusan feltaggeli a fotókat.

Az egyik legkedveltebb web 2-es alkalmazás az internetes fotóalbum. A kiélezett harc miatt a userek joggal várják el, hogy ingyenes szolgáltatásként, csupán regisztráció után is szinte korlátlan mennyiségben tölthessenek fel képeket. Fizetni azért hajlandóak csak, ha ennél valamivel többet:
könnyű használhatóságot, vagy valamilyen extra szolgáltatást kapnak a pénzükért. A piac új szereplőinek nehéz dolguk van, a Flickr hamar kiemelkedett a mezőnyből mára messze maga mögött hagyva versenytársait.

Egy nemrég indult web 2-es silicon völgyi cég, a Riya nem is próbál versenyezni a Flickr által nyújtott tárhely méretével vagy a könnyen kezelhető képfeltöltő alkalmazásaival. Inkább egy olyan "okos" alkalmazást fejlesztett ki, ami igen hasznos lehet a képek tengerében konkrét személyeket keresgélő felhasználóknak. A Web 2-t sokan azonosítják a közösségi szájtokkal, pedig a címkézés, vagy taggelés a nemzetközi köztudatban sokkal jobban kötődik ehhez a fogalomhoz, mint a szociálishálózat építés.

A Riya.com-on miután feltöltöttük fotóalbumainkat, az egyes képeken kijelölhetünk személyeket és felcímkézhetjük őket a nevükkel. A Riya az egyes képekhez nemcsak a felhasználó által rendelt címkéket rendeli hozzá, hanem a képfájlokban található egyéb információt is felhasználja. A manuálisan felcímkézett személyeknek nem csupán az arcát próbálja megtanulni a program: figyeli az öltözéküket, a hátteret és azt is, hogy milyen más személyekkel együtt szerepelnek a képeken.

A kezdeti tanítási szakasz után már automatikusan felismeri a képen szereplő embereket, és hozzájuk rendeli a megfelelő címkéket. A Riya fejlesztői is elismerik, hogy arcfelismerő szoftverük sok szempontból alulmaradna az MIT, vagy a Carnegie-Mellon Egyetem hasonló célú alkalmazásaival való összehasonlításban. Burak Gokturk, a cég technológiai igazgatója szerint szoftverük az adott alkalmazáshoz mégis tökéletesen megfelel.

A felhasználók egy-egy sorozatban, nagyon sok hasonló témájú fotót készítenek. A képeken szereplő személyek, azok öltözéke, illetve a háttér is szinte ugyanaz. Ezek a személyek sokszor találkoznak majd ugyanezekkel a barátaikkal, és később is szeretnének majd fényképeket feltölteni az Internetre róluk.

A Riya azt a szolgáltatást nyújtja nekik, hogy a későbbi feltöltések során nem kell majd majd feltaggelni ezeket a képeket, mert a legtöbb szereplőt nagy valószínűséggel jól be fogja tudni azonosítani a program a fotókon, jelentős munkát spórolva meg ezzel a felhasználóknak. A cég állítása szerint, ha már 500 fotót feltöltöttünk, programjuk 80%-os pontossággal azonosítja be a korábban feltaggelt személyeket.

Más szájtokon is találkozhatunk arcfelismerő alkalmazásokkal. A Myheritage.com nevű genealógiai oldalra például miután feltöltöttük saját fényképünket, a program egy híresség adatbázisból beazonosítja azokat a celebritásokat, akik a leginkább hasonlítanak ránk, amerikaiak ezreinek adva ezzel meg a reményt, hogy rokonságban állnak Angelina Jolieval, vagy Brad Pittel.

Miután az amerikai kormányzat nemrég beismerte, hogy telefonhívások millióit rögzítették az elmúlt években, és nyilvánvalóvá vált, hogy hangfelismeréssel azonosították be a beszélgetések szövegét, az amerikai társadalom igen érzékeny kérdésként kezeli az automatikus hang és képfelismerést. A Riya akár lehetőséget adhat arra, hogy emberek szokásairól: hová, kikkel jár el szórakozni, hová utazik stb., adatokat gyűjtsenek azok tudta nélkül és később ezt az információt felhasználják velük szemben.

A Riya pontosan ezért megpróbálja minél jobban védeni a felhasználóit, nehogy az általa nyújtott szolgáltatásokkal éppen hogy elriassza őket a szájt használatától. A userek meghatározhatják azoknak a körét, akik megtekinthetik a képeiket. A szolgáltató azt sem teszi lehetővé, hogy egy idegen fotójának hátterében ismerjenek fel valakit, hisz ez szintén személyiségjogi aggályokat vetne fel. Csak azok az emberek lehetnek automatikusan beazonosítva egy képen, akikre a képek tulajdonosa tanította meg a programot.






Forrás: index.hu
http://index.hu/tech/net/riya2931/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom