Infravörös szűrővizsgálati eljárás hazai fejlesztőktől
2006.05.30. 05:20
Az infravörös képalkotást elsőként alkalmazza kifejezetten egészségügyi vizsgálatokra a Somatoinfra diagnosztikai rendszer, melyet a BME Természettudományi Karának Nukleáris Technika és Kísérleti Fizika tanszékei, valamint a Hexium Műszaki Fejlesztő Kft. fejlesztettek.
A prediognasztikai szűrővizsgálati használatra alkalmas Somatoinfra BUHU-1 orvostechnikai eszközt május 25-én mutatták be az InfoPark Zrt., az Unesco Biomedikai Technológiák Világakadémiája (WABT) Közép-európai Szekciója és a BME közös sajtókonferenciáján. Az emberi test által kibocsátott infravörös sugarakat vizsgáló készüléket a közeljövőben népegészségügyi szűrővizsgálatokon vezethetik be.
Az eseményen bemutatott új vizsgálati eszköz nemcsak egyes szervek, hanem a test összetett vizsgálatát is lehetővé teszi. A technológia alkalmazása a hagyományos szűrővizsgálati eljárásokkal szemben noninvazív, azaz a szervezetet semmilyen hatással nem terhei, ezért korlátlan számban ismételhető. A Somatoinfra BUHU-1 készüléket fejlesztői prediagnosztikai alkalmazásra tervezték, így betegségek valószínűsítésére alkalmas, mely esetben további szakorvosi szűrővizsgálat javasolt.
Dr. Bújdosó László, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat országos tiszti főorvosa a rendezvényen megerősítette: a műszert a Népegészségügyi Program szűrővizsgálatain alkalmazhatják, mint másodlagos prevenciós eszközt. A bemutatót követő héten feláll egy csoport a készülék széleskörű alkalmazhatóságának értékelésére, melynek eredményei őszre esedékesek.
Dr. Erdei Edit, a WABT Közép-európai Szekciójának elnöke beszédében tolmácsolta Giuseppe Tritto WABT-elnök levélben küldött üzenetét, mely szerint az UNESCO alá tartozó szerv párizsi konferenciáján elismerést nyert a hasonló kutatást végző műhelyektől, hogy hazánk a technológia kifejlesztésével világelső eredményt ért el. A kutatás hazai története az 1980-as évek közepéig nyúlik vissza, amikor Dr. Szacsky Mihály szomatológus a BME Természettudományi Karán termovíziós technológiák humán célú alkalmazásával kezdett foglalkozni.
A karon működő Somatoinfra kutatási programban mintegy száz kutató vett részt. A bemutatott terméket kifejlesztő Hexium Műszaki Fejlesztő Kft.-t 1996-ban hozta létre Dr. Nagy Tamás, a BME TTK Kísérleti Fizika Tanszékének adjunktusa. Prof. Keszthelyi Tamás kari dékán szakmai értékelésében hangsúlyozta: a technológia természettudományos alapokra fektetett kutatás és fejlesztés eredménye, mely jelentős szerepet tölthet majd be az egészségügyben.
Az eseményen Szabó Gábor, az InfoPark Zrt. elnök-vezérigazgatója bejelentette, hogy megállapodás született a BME Természettudományi Kara, az InfoPark Zrt. és a WABT közt, mely értelmében az InfoPark Zrt. és a WABT segítséget nyújt az egyetemi kutatóknak a fejlesztési források elérésében, illetve a terjesztésben és forgalmazásban.
Forrás: ma.hu http://ma.hu/page/cikk/ac/0/148579/1
|