Gondolatolvasó számítógép
2006.06.28. 08:43
A Brit Tudományos Akadémia, a Royal Society jövő heti nyári kiállításán egy olyan prototípus számítógépet tervez bemutatni, amely az emberi arc mimikájából próbál következtetni az illető érzéseire és gondolataira.
A kamerával összekapcsolt számítógép 24 fontos pont, például az orr szélének, vagy a száj sarkainak mozgását figyeli és 20 alapmozdulatot tud azonosítani, a fejrázástól a szemöldökráncoláson át a száj mosolyra húzódásáig.
A mozgások kombinációit a gép szoftvere a megfelelő, előre beprogramozott érzésekkel, vagy érzelmekkel azonosítja, amelyeket megpróbál összevetni a kamerán keresztül beérkező információval. Peter Robinson, a Cambridge-i Egyetem professzora szerint a program már jelenlegi állapotában is képes az arcok közötti széleskörű eltérések ellenére is megbirkózni a feladattal.
A projekt mögött álló fejlesztőcsapat szerint a megoldásnak számtalan hasznos alkalmazási módja lehet a való életben. Ezek közül kettőt ismertettek is a sajtónak: az egyik az autóvezetés biztonságához kötődő használat, amelynek lényege, hogy a számítógép figyelné a vezető arcán a fáradtság, idegesség, vagy unalom jeleit, és ezek alapján például hangjelzéssel figyelmeztetné az éberségre.
A másik lehetséges alkalmazási terület a különböző mentális zavarokkal küzdők, konkrétan autisták vagy Asperger szindrómások életét könnyítené meg azáltal, hogy a mások arcán felismert érzelmeket egy headseten keresztül közvetítené viselőjének. Ez utóbbi fejlesztésben a bostoni MIT is részt vesz.
Forrás: Prím Online http://hirek.prim.hu/cikk/53460/?sr=agstl
|