FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Drótokat növesztenek az áramfejlesztő baktériumok

Drótokat növesztenek az áramfejlesztő baktériumok

  2006.07.13. 07:59

Amerikai kutatók áramfejlesztő baktériumokat saját méretüknél százszor hosszabb, elektromosan jól vezető hajtások, "drótszálak" növesztésére késztettek

A felfedezés, hogy oxigénhiányos környezetben egész sor baktérium villanydrótszerű, elektromosan vezető nyúlványokat növeszt, fontos előrelépés a hatékonyabb biológiai áramfejlesztők készítése felé vezető úton. A környezetbarát áramtermelésnél szóba jövő, cukorral vagy szennyvízzel táplálkozó baktériumok anyagcseréjük során az üzemanyag atomjaiból elektronokat ragadnak el, s ezeket a keverékben lévő oxigénnek vagy fématomoknak adják le. Az elektronátadás áramot jelent, és ha a baktériumokat elektródához sikerül kapcsolni, a mikrobiológiai üzemanyagcella áramot termel.

Ha a baktérium közvetlen közelében nincs elég fématom, a baktérium nem tud elég üzemanyagot fogyasztani és következésképpen elég áramot sem tud termelni. A jó hatásfokú biológiai áramfejlesztő cellák készítésének az az akadálya, hogy az egyes baktériumok áramát nem lehet jól elvezetni, mert kis méretük miatt csak kevés baktérium érintkezhet az elektródákkal.

Ezen a problémán segíthet egy Amerikában dolgozó biológus, Jurij Gorbi módszere. Jurij Gorbi és munkatársai bejelentették, hogy a biológiai áramfejlesztés céljaira számításba jövő Shewanella oneidensis baktériumokat sikerült drótszerű nyúlványok növesztésére késztetni. Az ötletet az adta, hogy az anyagcseréje során szintén elektront leadó "Geobacter sulfurreducens" baktériumfajnál már régebben megfigyelték, hogy bizonyos körülmények esetén elektromosan jól vezető nyúlványokat növeszt, hogy a távolabbi fématomokat is elérhesse.

Gorbi és munkatársai a baktériumokat olyan kádakban tenyésztették, ahol pontosan szabályozni lehetett az oxigén mennyiségét. A kevés oxigén miatt a baktériumok 50-150 nanométer átmérőjű és többször tíz mikron hosszú nano-drót nyúlványokat növesztettek, azaz a baktériumok anyagcseréjük érdekében eredeti hosszuk százszorosának megfelelő távolságra nyújtózkodtak, hogy minél több fématommal léphessenek kapcsolatba.

A kutatók hasonló módon drótosodásra tudták serkenteni a Synechocysitis (PCC6803) foto-szintetizáló baktériumot is - jelentette a The New Scientist című angold tudományos folyóirat online kiadásában.

 

 

Forrás: Hiradó.hu
http://www.hirado.hu/cikk.php?id=131342

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom