A memory spot válthatja az RFID-technikát
2006.07.20. 07:40
A rádiófrekvenciával kommunikáló integrált tároló áramkörök új generációját mutatta be Londonban a Hewlett-Packard cég brit kutatócsapata: a hagyományos RFID rendszerhez hasonló elven működő, csak több százszor nagyobb kapacitású és sebességű, memory spotnak elnevezett, rizsszem méretű áramkörökbe akár hang- és videó-felvételek is beleférnek.
Az áruk, betegek, igazolványok vagy bankkártyák azonosítására használható rádiófrekvenciás azonosító (RFID) áramkörök általában néhány kilobájtnyi adatot képesek tárolni, és az adatokat néhány méteres távolságig képesek rádió útján továbbítani. A rajtuk tárolt adatok a szokásos olvasókészülékkel nem módosíthatók.
Rengeteg adatot tud tárolni
A Hewlett-Packard cég nagy-britanniai laboratóriumában kifejlesztett áramkör hatótávolsága mindössze 1,5 mm, viszont akár fél megabájt kapacitású lehet, és 10 megabit per szekundumos sebességgel tud írni és olvasni, azaz a másodperc tört része alatt feltölthető vagy kiolvasható. Ekkora kapacitásba sok száz oldalnyi szöveg, több fénykép, hangfelvétel vagy egy rövid videó fér bele, de az áramkör memóriakapacitása igény esetén növelhető.
Az RFID áramkörökhöz hasonlóan a memory spotnak sincs szüksége akkumulátorra, a működéshez szükséges energiát az olvasókészülék rádió adásából gyűjti össze. Az áramkörnek korlátozott adatfeldolgozó képessége is van, ami például titkosításnál használható - adta hírül a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.
Lassú átmenet várható
A biztató eredmények ellenére a memory spot helyét is meg kell találni, széles körben pedig minden bizonnyal csak hosszú évek alatt fog elterjedni. A korábban szintén nagy reményekkel startolt RFID kapcsán a szakemberek kezdetben a vonalkód forradalmáról beszéltek, majd azt jósolták, hogy néhány év alatt fogja kiszorítani a hagyományos áruazonosító módszert. Megoszlanak a vélemények, hogy a vonalkódot tljesen kiválthatják-e a rádiófrekvenciás termékazonosítók. A szakértők szerint ha az RFID-technológia folyamatosan tökéletesedik, konkurenciát jelenthet a vonalkódnak is, igaz, erre még mintegy nyolc-tíz évet várni kell.
Forrás: mfor.hu http://www.mfor.hu/cikk.php?article=28647&pat=6
|