FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Képernyő a trikón

Képernyő a trikón

  2006.07.31. 07:08

A displaytrikó ötlete egyszerű, habár a megvalósítás egy kicsit körülményes. Az elektrokróm polimerek segítségével akár hirdetőtábla is lehet az ember trikója, amely egy gombnyomás hatására színt, képet vagy feliratot vált.

Bizonyos polimerszálak elektromos erőtér hatására képesek a színüket változtatni. Ezt a tulajdonságukat használta ki egy amerikai kutató, aki színváltó, sőt feliratot váltó szövetet fejlesztett ki. Egy színváltó tulajdonságokkal rendelkező szövet hasonló egy folyadékkristályos képernyőhöz. Ha a szövet szálai mellé vékony drótszálakat szőnek és néhány tized voltnyi feszültséget adnak rájuk, akkor a huzalok metszéspontjainál létrejövő térerő hatására a polimer anyaga színt vált. Az anyag speciális tulajdonságai közé tartozik, hogy mekkora feszültségtartományban milyen színű, ezért alkalmasan megválasztott anyagból displaytrikó is készíthető.

Greg Sotzing a Connecticut Egyetem kutatója elektrokróm szövetből készült trikóból alakított ki egy ilyen "képernyőt". A felszereléshez tartozik még egy akkumulátor mint feszültségforrás és egy mikroproceszszor, amely az egyes fémszálakra adott feszültségeket vezérli. Megfelelő vezérlőprogram segítségével akár szemléltető előadást is lehet tartani a trikón megjelenített egyszerű geometriai ábrák segítségével.

A jelenség fizikai magyarázata a szövet anyagának fényelnyelő tulajdonságán alapul. Normál állapotban minden anyagra jellemző egy szín, aminek a kiegészítő színét nagyobb mértékben nyeli el a ráeső fehér fényből. Ha a szövet atomjai elektromos erőtérbe kerülnek, akkor ez a jellemző szín is megváltozik, mégpedig az erőtér erősségének függvényében.

Sotzing a műszál előállításában hozott újat. Az eddigi kísérletek során csak néhány tizedmilliméteres elektrokróm szálakat tudtak előállítani, a vékony drótszálak előállításánál használt elektrospinning eljárás segítségével viszont akár egy kilométeres szálat is létre lehet hozni. A feltalálónak azonban itt is be kellett vetnie egy trükköt, mert az elektrokróm anyagok csak rövid, törékeny láncokat alkotnak. Éppen ezért Sotzing rugalmas, hosszú, de nem elektrokróm szálakat készített, amelyeket azután karbon és kénatomokkal a kívánt minőségűvé változtatott.

A kutatás jelenlegi fázisában a hosszú szálakból készült szövet narancsból vagy vörösből kékké alakítható, a kitűzött cél az, hogy az anyag színe vörösből, kékből vagy zöldből fehérré alakítható legyen.





Forrás: nol.hu
http://www.nol.hu/cikk/412402/

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom