FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Technika - Tudomány
Technika - Tudomány : Szenzorhálózat a szép tengerpartért

Szenzorhálózat a szép tengerpartért

  2006.08.11. 08:29

A British Telecom (BT) bójákon alapuló szenzorhálózata a partvidék erózióját vizsgálja, és segít előrejelezni fenyegető természeti jelenségeket: dagályt, szökőárakat.

Az önszerveződő rendszer fejlesztésekor mesterségesintelligencia-módszereket, elektronikus érzékelőket és a rádiótechnológia új vívmányait használták fel.

Az infokommunikációs technológiák következő hulláma

A közeljövő számítási és kommunikációs – „következő hullámos” (Next Wave) – közegét általában mindenütt jelenlévő (ubiquitous) informatikaként, környezet-intelligenciaként (ambient intelligence) képzeljük el. A tervek szerint a nem PC-alapú végberendezések egyre komolyabb „intelligenciával” (feldolgozó, tároló és továbbító kapacitással) rendelkeznek. Egyszerűbbé, gördülékenyebbé válik a környezetükkel és egymással folytatandó interakció. Észrevétlenül épülnek be hétköznapjainkba. Nagy előnyük, hogy a „digitális írástudatlanok” is könnyebben megszokják, kezelik a hétköznapi tárgyakba ágyazott rendszereket.

Az eltolódás manapság is érzékelhető: a világhálóra kapcsolódó jégszekrények, „okos” mikrohullámú sütők és más háztartási, személyes eszközök már nem sci-fi látomások, hanem egyre konkrétabb valóságot jelentenek. Használatuk, potenciáljuk ugyan még korlátozott, hiszen a kapcsolódó online és egyéb szolgáltatások egyelőre nagyon kezdeti állapotban leledznek, az irántuk mutatott igény viszont növekszik. Egymás közötti mind komplexebb együttműködő-készségük az új lehetőségek széles skáláját nyitja meg.

A „következő hullám” talán legmarkánsabb (és legismertebb) végberendezései az érzékelők, érzékelő-hálózatok. Például a Brit kereskedelmi és Ipari Minisztérium (DIT) új technológiákon alapuló programjában (Next Wave Technologies and Markets) is komolyan számolnak velük.

Adatot gyűjtenek és kalkulálnak a bóják

A programhoz tartozó SECOAS (Self-Organising Collegiate Sensor, Önszerveződő Testületi Érzékelő) Network Projekt rendeltetése, hogy különböző környezetvédelmi szervezetek munkáját tegye könnyebbé. A hálózatba szervezett bóják maguk döntenék el, mikor és miként továbbítsák az összegyűjtött adatokat. Tesztelésük sikeresnek bizonyult, a tengerfenék állapotát monitorozták eredményesen a Great Yarmouthoz közeli partoknál.

A rendszer képes önmagát szabályozni, ráadásul elég masszív ahhoz, hogy nehéz körülmények között is hatékonyan végezze munkáját. Erőforrásai hiába korlátozottak, a természeti környezetből összeszedett adatokhoz valósidőben alkalmazkodik. A bóják felmérik a továbbításhoz rendelkezésükre álló sávszélességet, és eldöntik mely információt küldik el, akár egy kilométer távolságra is. Ha kell, alacsony teljesítményű VHF rádiót használnak.

Mindez azt jelenti, hogy szinte korlátlanok a bennük rejlő lehetőségek – jelentette ki a projektben résztvevő Jane Tateson, a BT kutatója. „Elemeik állapotát képesek ellenőrizni és irányítani, az adatokat a sávszélességnek megfelelően fel tudják dolgozni és tömöríteni. Akár technikailag képzetlen személyek is telepíthetik és magukra hagyhatják őket, hogy a bonyolult környezetből hasznos információkat nyerjenek ki.” Ugyanazon a helyen maximum egy évig működőképesek.

A Környezet Ügynökség (Environment Agency) vihar- és dagály-előrejelző szolgáltatásának egyik szóvivője viszont azt nyilatkozta, hogy a bójáknak még bizonyítaniuk kell… Például, hogy elég tartósak-e, megfelelnek-e a hosszútávú monitorozás alapkövetelményeinek.

„A hálózatokat mindenesetre ígéretesnek tartjuk, mert viszonylag olcsók, valamint jól alkalmazhatók olyan területeken, mint a parti lerakódások és az éghajlat-változások vizsgálata” – tette hozzá a hölgy.




Forrás: Agent.ai

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom