FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Látótávolságon kívül van Magyarország euróövezeti csatlakozása

Látótávolságon kívül van Magyarország euróövezeti csatlakozása

  2006.09.17. 07:08

Az elmúlt két napban megjelent Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató és a Standard and Poor's hitelminősítő elemzése igazolja a magyar költségvetés kiigazítása érdekében hozott döntéseket - mondta az MTI-nek Veres János pénzügyminiszter.

"Úgy látom, hogy az általunk megkezdett kiigazítási folyamat azon szakaszához érkeztünk, amikor a részletes elemzést végző szakértők már nem vitatják a megteendő lépések irányát, ezért arra hívják fel a magyar kormány figyelmét, hogy következetesen hajtsa végre a konvergenciaprogramot" - fogalmazott a Világbank-IMF éves közgyűlésére Szingapúrba utazó Veres János.

A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató londoni elemző és befektetési részlege által készített elemzés szerint "ezúttal tényleges", igen meredek költségvetési kiigazításba fogott a magyar kormány, és a program végrehajtásával kapcsolatos aggodalmak is túlzottak, ugyanakkor az eurócsatlakozás így sem valószínű 2014 előtt.

A Goldman Sachs helyzetjelentése szerint - amely az utóbbi hónapok legderűlátóbb értékelése a magyar költségvetési kilátásokról a londoni elemzői közösségben - az EU-bizottság várhatóan el fogja fogadni a nemrég benyújtott új konvergenciaprogramot. A "Magyarország konvergenciaprogramja: meredek költségvetési kiigazítás - és ezúttal tényleg" címet viselő elemzés azt írja: mivel az elmúlt négy évben a magyar kormány az összes eredeti költségvetési célt messze túllépte, továbbra is él valamelyes kétely azzal kapcsolatban, hogy akár a 2007-re tervezett kezdeti szigorításokat is végrehajtják-e.

A jelentés szerint azonban a Goldman Sachs elemzői nem osztják e kételyeket, sőt, a ház 2007-re - most először - a kormány előrejelzésénél valamivel jobb költségvetési deficitjóslatot tart érvényben:
6,4 százalékos (ESA-szabvánnyal számolt) hiányt vár a hivatalos 6,8 százalékos cél helyett.
Az elemzés szerint a megszorító intézkedések mindegyikét az október 1-jei önkormányzati választások előtt jelentették be, aminek politikai ára máris egyértelmű.

A GS elemzői nem hiszik, hogy az MSZP és a miniszterelnök vállalta volna ezt a politikai árat, csak azért, hogy a helyhatósági választások után feladják a szigorítási programot. Az elemzés megjegyzi, hogy a kiigazítás gyorsabb a más országokban megszokottnál, mivel a költségvetési helyzet ritkán változik egyik évről a másikra a GDP-érték 1-2 százalékánál nagyobb mértékben.

A ház előrejelzése szerint az egyensúlyi csomag következtében az éves inflációs adatok 8 százalék körül tetőznek 2007 első felében, és a gazdasági növekedés az idei évre várt, hozzávetőleg 4 százalékról mintegy 2 százalékra fog csökkenni. A növekedés lassulása egybeesik az euróövezetre és az amerikai gazdaságra jósolt lassulással, ami növeli a kockázatokat. A jövőre várt, 2 százalék körül magyar növekedés "még tiszteletreméltónak is tűnik", tekintve a "masszív" költségvetési szigorítást és a kedvezőtlenebb külső környezetet, áll a Goldman Sachs pénteki londoni elemzésében.

A Goldman Sachs pénteki elemzése szerint ugyanakkor a "figyelemreméltó" kiigazítás ellenére is egyelőre látótávolságon kívül van Magyarország euróövezeti csatlakozása; a cég valószínűtlennek nevezi a 2014 előtt belépést, és nem zárja ki a még további csúszást. Az elemzés szerint ugyanis a 2010-es választások közeledtével ismét erősödik majd kísértés a költségvetés fellazítására, különösen akkor, ha a kormány addigra helyreállította költségvetési hitelességét. Ezért nem valószínű, hogy a szigorítás még 2009-2010-ben is folytatódik, így viszont 2012 lehet a legkorábbi időpont, amikor teljesülhetnek az euróövezeti tagság feltételei.

Jóllehet a 2014-es csatlakozás nagyon távoli kilátásnak tűnik, végül is nem biztos, hogy sokkal későbbi, mint a térség többi nagy gazdaságának belépési időpontja. Ezért az euróbevezetés "lehorgonyzó" szerepe (a befektetők számára) nem lesz túl jelentős Közép-Európában a belátható jövőben, és inkább a tényleges gazdaságpolitikák fognak dominálni. Ebben az összefüggésben a magyar költségvetési politika, abszolút értelemben, valamint a növekvő költségvetési kockázatú Csehországhoz és Lengyelországhoz hasonlítva is, jelentősen javulni fog a következő két évben, áll a Goldman Sachs átfogó pénteki londoni elemzésében. Ezt a derűlátást nem mindegyik nagy londoni ház osztja.

A Standard & Poor's hitelminősítő - amely éppen az egyensúlyi csomag júniusi bejelentése után minősítette vissza a magyar adóskockázatot közepes befektetői sávba, továbbra is negatív kilátással - éppen előző nap Londonban kiadott feltörekvő piaci elemzésében ismételte meg azt a már többször kifejtett nézetét, hogy a magyar kormány költségvetési konszolidációs programja "figyelemreméltó" ugyan, a közfinanszírozási helyzet azonban nagyobb mértékben romlott, mint amennyit a program javítani fog rajta még maradéktalan végrehajtás esetén is. Az S&P az augusztussal zárult tizenkét hónapban a feltörekvő piaci szuverén adósok közül egyedül Magyarországot minősítette le, június 15-én, az addigi

"A mínusz"-ról a már csak megszorításokkal befektetői szintnek tekintett, spekulatív elemeket tartalmazó "BBB plusz"-ra. A cég szuverén besorolási osztályának vezetője, John Chambers mindazonáltal pénteken bizakodóbban nyilatkozott, mint cége csütörtökön megjelent elemzésének készítői, hiszen az a jelentés nyilván még korábban készült el. Szingapúrban újságíróknak nyilatkozva Chambers úgy vélte, hogy a magyar osztályzat kilátása "stabilizálódhat", ha a kormány "következetesen teljesíti agresszív költségvetési terveit".






Forrás: Világgazdaság Online

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom