Az olajjal együtt esett az orosz börze
2006.09.17. 07:10
Tovább esett a héten az olaj árfolyama, és már a 63 dolláros szintet ostromolja az amerikai könnyűolaj, a crude októberi határidejének jegyzése.
A fordulat jelei pedig nem igazán látszódnak a fekete arany piacán, hiszen szinte minden frontról az erős kínálatról, és a gyengülő keresletről szólnak a jelentések. Így nem csoda, hogy az orosz olaj-, és gázipari vállalatok részvényei is délnek vették az irányt. A hetet végül 1.550,68 ponton zárta az index. A hét egészében dollárban nézve az RTS 2,54%-os veszteséget könyvelhetett el. Míg rubelben ennél kisebb, 2,06%-os volt az árfolyamveszteség.
A hét legfontosabb hírei Oroszországban:
- Az Aton Capital vételről tartásra minősítette le Oroszország legnagyobb olajtársaságnak, a Lukoil Holdings-nak a részvényeit. A szakértők a döntést az új makrogazdasági helyzettel, és a vállalatot érintő eseményekkel indokolták. Az olaj jegyzésének alakulása az erős rubel árfolyammal, és a költségek inflálásával együtt kockázatot jelentenek a társaság nyereségalakulására vonatkozóan. Így az Aton Capital elemzői, Steven Dashevsky, és Dmitry Loukashov 77,80 dollárra csökkentették a 2007-es év végére adott Lukoil célárfolyamukat.
- Az IMF a 2006. szeptember 14-én, csütörtökön közzétett éves világgazdaságról szóló jelentésében megemelték az orosz gazdaság 2006-os növekedésével kapcsolatos várakozásukat. Az áprilisi 6,00%-os előrejelzést az elemzők 6,50%-ra emelték meg, és a 2007-es évre vonatkozóan is a GDP hasonló arányú növekedését prognosztizálják a szakértők. A jövő évre vonatkozóan az április jelentésben még csak 5,8%-os GDP növekedéssel számolt az IMF, így a jelenlegi felfelé korrekció jelentősnek nevezhető. Az infláció 2006-ban 9,7%-ra mérséklődhet (áprilisi előrejelzésben 10,3%), 2007-ben pedig 8,5% lehet (9,5% volt a korábbi várakozás) az éves átlagos infláció.
- Peter O'Brien, a Rosneft elnökhelyettese a csütörtöki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a nemrégiben IPO keretében részlegesen tőzsdére került orosz olajtársaság a pénzügyi forrásait tartalékolja arra az esetre, ha a Yukos eszközök értékesítése megkezdődne. A Yukos csődeljárása ugyanis folyamatban van, és már csak idő kérdése, hogy az eszközök értékesítése, az aukciók megkezdődjenek.
A Rosneft pedig részt kíván venni ezeken az aukciókon, hogy a Yukos eladásra kerülő eszközeinek segítségével egyensúlyba hozza az olajtermelés, a finomítói és értékesítési üzletág súlyát a társaságon belül. A Rosneft természetesen csak ésszerű áron kíván beszállni az aukciókba, ha az gazdasági alapon megéri neki. O'Brien nyilatkozata szerint különösen a bashkiriai és a távol-keleti eszközök érdeklik a Rosneft-et.
- A Yukos elveszítheti négy olajkutatási licenszét Kelet-Szibériában. A minisztérium figyelmeztetése szerint ugyanis a mezők még csak kutatási fázisban vannak, és azok külső finanszírozást igényelnének, de a Yukos-nak nincs pénze a finanszírozásra.
- A Bloomberg beszámolója szerint a Norilsk Nickel egy finnországi bánya iránt érdeklődik, amelyben 2009-ben kezdődne el a termelés, és várhatóan 30 ezer tonna nikkelt, 60 ezer tonna cinket, 10 ezer tonna vörösrezet, és 1500 tonna kobaltot bányásznának ki. A bánya élettartama a várakozások szerint 25 év lenne, és mintegy 420 millió dolláros beruházást igényelne.
- A Surgutneftegaz 2006-re 65,1 millió tonnás, 2007-re pedig 70,3 millió tonnás olajkitermelést irányzott elő legújabb előrejelzésében.
- A Lukoil a finomítói kapacitását napi 1,5 millió hordóra (75 millió t/év) kívánja növelni az elkövetkezendő 10 évben. Ezzel szemben állna a napi 3 millió hordós olajkitermelés. A társaság további fejlesztéseket is tervez a finomítóiban, amellyel 100 millió tonnára nőne a finomítói kapacitás hosszú távon.
A Lukoil számításai szerint ugyanis, ha a saját kitermelésű olaj 75%-át a társaság maga dolgozza fel, akkor a nyereség 30%-kal bővülhet. A közlemény szerint nemcsak az orosz finomítói kapacitásokat fejleszti a vállalat, hanem egész Európában.
Forrás: TőzsdeFórum Online
|