FFV Ipari elektronika, Automatizálás Kft. információs lapja
Tartalom
Menü
 
Hirdetések

Álláshírdetések
Cégek hirdetései
Egyéb hirdetések

 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Fontos lehet...

Fontos linkek
Szakmai linkek
Szaklap linkek
Oktatás
Kiállítási naptár 2006
Külföldi kiállítások 2006
Rendezvények

 
Keresés...
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Referenciák

Centrál Mosodák Rt.
Dunacontrol Kft.
Elektromax Kft.
Elszöv Automatika Kft.
ESZAT Kft.
Fővárosi Vízművek Rt.
IMAG Ikarus Kft.
Mátrai Erőmű Rt.
MTD Elektro Kft.
Quint Service Kft.
VÁV Union Kft.

 
Könyvek a Libritől



 
Látogatások
 
Hírek
Hírek : Gázexportőrök lehetünk

Gázexportőrök lehetünk

  2006.10.04. 08:01

A hazai földgáz felhasználás kielégítésén felül exportra is jutna a Makó mellett feltárt földgázmezőből. Év végéig eldőlhet, hogy az Egyesült Államokban már bevált speciális kitermelési technológia itthon is alkalmazható-e. Ha igen, hosszabb távon akár többezer milliárd forintos bevétele származhat a költségvetésnek a kitermelésből.

„A készlet léte nem kérdés, csak az vár válaszra, hogy az USA-ban alkalmazott technológiával felszínre hozható-e a földgáz” – mondta a FigyelőNetnek Szabó György. A TXM Olaj- és Gázkutató Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy a sajtóban megjelent 60 milliárd köbméterre becsült földgázkészletnél jóval nagyobb mennyiségű gázról van szó, de hogy pontosan mekkoráról, azt nem árulta el. A TXM annak a kanadai Falcon Oil & Gas társaságnak a magyar leányvállalata, amelyik kizárólagos kutatási jogot kapott Makó térségében.

Magyarországon a földmélyében rejtőző ásványkincsek tulajdonosa a magyar állam – ezt már
Szabados Gábor, a Magyar Bányászati Hivatal elnökhelyettese mondta, hozzátéve, hogy a kutatásra szóló kizárólagosság csak a készletek elhelyezkedésének, mennyiségének megállapítására vonatkozik.

A nagyüzemi kitermelést az kezdheti meg, aki rendelkezik a bányatelek jogával, itt viszont abszolút elsőséget élvez meghatározott ideig a kutatás koncesszióját elnyert társaság. Magyarul, ha a Falcon megbizonyosodik arról, hogy a technológia alkalmas a földgáz felhozatalára, akkor a kanadai cég termelheti ki, és értékesítheti szabadon a makói földgázt. Természetesen nem ingyen.

Igen jelentős állami bevétel

A magyar törvények szerint a kitermelt földgáz után bányajáradékot kell fizetni, ami jelenleg 12 százalék mértékű. Kérdésünkre, hogy nem túl alacsony részesedés illeti így a magyar államot, Szabados Gábor azzal válaszolt, hogy az ásványi kincsek kitermelése igen jelentős előzetes invesztíciót igényel, és sok esetben kétséges lehet a kitermelés sikere is, lényegében ez van beépítve az alacsonynak tűnő járadékmértékbe.

Ahogy Sándor Zsuzsannától, a bányahivatal munkatársától megtudtuk, az elmúlt évben járadékköteles körben 3 milliárd 50 millió köbméter földgázt termeltek ki Magyarországon, a hazai felhasználás egyébként nagyjából 14 milliárd köbméter volt. Idén szeptemberi nyilvántartás szerint egy köbméter földgáz fajlagos értéke 66, 20 forint, erre vetítik a 12 százalékos bányajáradékot, ami majdnem 8 forint.

Ha a sajtóban korábban emlegetett 60 milliárd köbméteres makói készletet vesszük, ez azt jelentené, hogy az állami költségvetés – változatlan feltételek esetén – összességében közel 500 milliárd forintra számíthatna, persze nem azonnal és egyszerre, hanem évekre elnyújtva a kitermelés ütemében.
(a nagyságrend érzékeltetésére említjük, hogy a Gyurcsány-csomag jövő évre vonatkozó elvonásai
1000 milliárd forintot tesznek ki – a szerk.)

Exportra is jutna

Persze az említett 60 milliárd köbméternél jóval nagyobb a makói készlet – ahogy azt Szabó György mondta -, a kitermelés elég lehet a hazai igények teljes kielégítésére, sőt még exportra is jutna. Ha ez igaz, akkor viszont akár több ezer milliárd forint bányajáradékra is számíthatna a magyar költségvetés a FigyelőNet számítása szerint.

A TXM ügyvezetője úgy véli, legkésőbb az év végéig megszülethet a döntés, hogy a Falcon belevág-e a nagyüzemi kitermelésbe. Az Egyesült Államokban már sikeresen alkalmazzák azokat a speciális technológiákat, amelyek a makói mezőre is adaptálhatók a szakember szerint. Sőt, az USA-ban a felszínre hozott földgáz 20 százalékát termelik ki hasonló módon.

A makói kitermelés megindításának az sem lehetne akadálya, hogy az orosz Gazprommal 2015-ig szóló hosszú távú szerződésünk van meghatározott mennyiségű gáz átvételéről – közölte lapunkkal Balázs István, a Magyar Energiahivatal osztályvezetője. A földgáz iránt ugyanis töretlen a kereslet Európában így akár az orosz, akár a makói gáz is korlátlanul értékesíthető lenne, arról nem beszélve, hogy itthon egészséges árversenyt is beindíthatna a konkurencia megjelenése.





Forrás: fn.hu
http://www.fn.hu/index.php?id=5&cid=145150

 
Ön már látta?
Indulás: 2004-04-12
 
Információk

Partnereink:

Agricola információs lapja

Disznövények 

Vadászati Információs Portál





            


Hírek
Hírek külföldről
Technika - Tudomány
Mosoly oldal


 
A nap képe
 
Virtuális Kiállítás

 
Fórum




Belépés
Tudnivalók
Moderálási alapelvek

 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
StatElit

 
Top 1000
 
Tartalom